Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: kwiecień 2022

Recenzje płytowe

Nowe nagrania Katarzyny Dondalskiej

Pandemia skomplikowała życie niemal wszystkim grupom zawodowym, ale chyba najbardziej artystom muzykom. Na wiele miesięcy zamknięto teatry, sale koncertowe i estrady zmuszając artystów do frustrującej ich bezczynności. Na szczęście w zamian otworzyły się szeroko studia nagrań, do których muzycy i…

Operowe polonica cz.1

W obszernej światowej literaturze operowej najczęściej wykorzystywana jest historyczna tematyka włoska, francuska, hiszpańska, trafia się też japońska, czy chińska sporo jest  starożytności i średniowiecza. Natomiast stosunkowo rzadko trafia się w librettach tematyka polska, czeska czy ruska. Oczywiście pomijam w tym…

Romeo i Julia według Nuriejewa w kinach

Pięcioaktowa tragedia Romeo i Julia Williama Szekspira miała swoją prapremierę w Londynie około 1595 roku. Można powiedzieć, że od tego czasu nie schodziła z teatralnego afisza. Jak świat długi i szeroki zachwycano się historią tragicznej miłości dwojga młodych kochanków z…

Recenzje płytowe

Romantyczne duety

Justyna Reczeniedi (sopran) i Anna Radziejewska (mezzosopran), solistki Polskiej Opery Królewskiej, wydały właśnie album CD z pieśniami znanych i cenionych kompozytorów polskich: Jan Karłowicz, Mieczysław Karłowicz, Władysław Żeleński, Józef Wieniawski oraz zagranicznych: Gabriel Fauré, Ernest Chausson, Giacchino Rossini. Niejako na…

Teresa Żylis – Gara, doskonałość w każdym calu

Była pierwszą polską śpiewaczką, która po II wojnie światowej zrobiła międzynarodową karierę. Jej piękny sopran o urzekającej, bardzo indywidualnej barwie i wielkich możliwościach dramatycznych najpełniej się sprawdzał w kreacjach wielkich heroin operowych; Tosca w nowojorskiej MET, Violetta w londyńskiej Covent…

Janina Korolewicz-Waydowa, śpiewaczka, dyrektor

12 marca 2022 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia Janiny Korolewicz-Waydowej. Rzeźbę autorstwa Barbary Falender ustawiono w foyer dolnym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, którego artystka była dwukrotnie dyrektorem. W ten sposób upamiętniono wielką artystkę, o której pamięć nieco wyblakła….

Załóż spodnie panienko cz. 2

Jednak najbardziej znaną spodenkową rolą jest mityczny Orfeusz w Orfeuszu i Eurydyce Christopha Willibalda Glucka, która w pierwotnej wersji została napisana dla kastrata Guadagniego. Ten jednak nie cieszył się zbyt długo możliwością jej śpiewania, pozbawiły go tej przyjemności panie, Najpierw…

Mozart w Operze Kameralnej

Na 7 maja Warszawska Opera Kameralna zapowiedziała początek 31 Festiwalu Mozartowskiego, który potrwa do 10 lipca.  Pogram festiwalu – jak zwykle – został zestawiony z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieł oratoryjnych, kameralnych i symfonicznych. Koncert inauguracyjny odbędzie się w …

Salzburger Festspiele, artystyczne Himalaje

Wśród znawców przedmiotu i melomanów od lat toczy się dyskusja czy jest na świecie drugi taki festiwal, który mógłby się zmierzyć z szeroką formułą programową Festiwalu w Salzburgu i renomą występujących tutaj artystów. Wiele zrealizowanych na tym festiwalu przedstawień operowych…

Zawiłe historie operowych miłości

Miłość, od zawsze była obecna w operowych dziełach. Już historycznie jedno z pierwszych w pełni ocalałych operowych dzieł Euridice Jacopo Periego z 1600 roku to nic innego jak śpiewana opowieść o namiętnej miłości mitologicznych kochanków Eurydyki i Orfeusza. Zresztą temat…