Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: czerwiec 2022

Skowron Lidia, żarliwość emocji

Natura obdarzyła ją jednym z najpiękniejszych sopranów lirycznych w powojennych dziejach naszego teatru operowego. Karierę śpiewaczki zaczęła w Bydgoszczy, kontynuowała w Łodzi. W zasadzie te dwa miasta były świadkami jej największych osiągnięć wokalnych. Dzięki jej aktorskiemu talentowi, wysokiej kulturze muzycznej,…

Romański Stanisław, pierwszy powojenny Tristan

Starszy, nienagannie ubrany pan, z wiernie mu towarzyszącą małżonką Weroniką Pelczar stanowili niezwykle sympatyczną parę. Oboje mieli nieprzeciętne poczucie humoru, na dodatek byli znakomitymi gawędziarzami, a zarazem kopalnią teatralnych anegdot. Od wielu lat spotykaliśmy się regularnie przy okazji kolejnych premier…

Kłamstwa, intrygi i spiski

Z lekkim zażenowaniem należy przyznać, że wymienione okropne cechy ludzkiego charakteru tworzą operową (i nie tylko) rzeczywistość, stanowiąc zarazem oś dramatu, dookoła, której najczęściej kręci się cała akcja, i to obojętnie jaka dramatyczna czy komediowa. Kłamstwa i intryga barona Scarpii,…

Trudna sztuka operowej reżyserii cz. II

Przełomu w dziedzinie reżyserii operowej w Polsce dokonali między innymi: Marek Grzesiński, Ryszard Peryt, Waldemar Zawodziński, Marek Okopiński, Michał Znaniecki oraz Laco Adamik, który po latach pracy (film, teatr dramatyczny, telewizja) skoncentrował swoje siły twórcze na teatrze muzycznym. Czasami na…

Ewa Werka, niezapomniana Benigna  

Uchodziła przez lata za wyjątkowe zjawisko na polskiej operowej scenie. Fascynowała nie tylko śpiewem, ale i wyrazistym aktorstwem. Jej kariera trwała niewiele ponad trzydzieści lat i praktycznie przez cały czas jej trwania pozostawała solistką jednego teatru. Nie zmieniało to faktu,…

Kazimierz Pustelak, rywal Paprockiego

Był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych śpiewaków w powojennej historii naszej sceny operowej, ulubieniec publiczności wszędzie tam gdzie występował. Związany przez ponad pół wieku z warszawskim Teatrem Wielkim. Wystąpił na tej scenie w blisko 1200 spektaklach. tworząc niezwykle bogatą paletę…

Opera Śląska jedzie do Estonii

Opera Śląska w Bytomiu otrzymała zaproszenie z prestiżowego i cieszącego się dużą popularnością estońskiego festiwalu –  Saaremaa Opera Festival, który organizowany jest od 1999 roku na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa.  Wizyta Opery Śląskiej zapowiedziana została…

Trudna sztuka operowej reżyserii cz. I

Przyznaję, przez moją ponad czterdziestoletnią aktywność na operowych widowniach Europy oglądałem przedstawienie operowe, od których czasami włos jeżył się na głowie, ale i takie, które kurczowo trzymały się autorskich didaskaliów oraz te gdzie reżyser podkładał własną wizję jakiegoś tematu wykorzystując…

Janina Stano, dama w każdym calu 

Rozmowa z tą wspaniałą śpiewaczką, niestety w Polsce bardzo mało znaną, była prawdziwą przyjemnością. Przyznaję przez wiele lat nie mogłem się doczekać inauguracji Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, którego od samego początku była wiernym przyjacielem i jego dobrym…

Don Pasquale, klejnot wdzięku i humoru  

To ostatnia z oper Gaetano Donizettiego, u którego rok po jej prapremierze zaczynają się pojawiać pierwsze objawy zaburzeń umysłowych, co sprawiło, że umieszczono go – wbrew jego woli – w Ivry pod Paryżem, w zakładzie dla umysłowo chorych. Spędził w…