Pierścień Nibelunga – dzieło życia Ryszarda Wagnera cz.2
Kompozytor określił, że akcja Ringu dzieje się: „zawsze i wszędzie”, przez co pojęcie czasu i przestrzeni staje się w tym dziele podstawowym problemem zmuszającym realizatorów do zawiłych spekulacji, a czasami nawet manipulacji z przenoszeniem akcji w rożne epoki i nadawania…
Festiwal Wagnerowski – Bayreuth 2022
Premiera nowej inscenizacji Tristana i Izoldy w reżyserii Ronalda Schwabe, pod batutą Markusa Poschnera, zainaugurowała 25 lipca, tegoroczny Festiwal Wagnerowski. W głównych partiach wystąpili: Stephen Gould – Tristan i Catherina Foster – Izolda oraz Georg Zeppenfeld – Król Mark. Do…
Stulecie urodzin Renaty Tebaldi
W lutym minęło sto lat od urodzin Renaty Tebaldi, śpiewaczki obdarzonej anielskim głosem, która urodziła się 1 lutego 1922 roku w Pesaro, gdzie w 1792 roku urodził się Giacchino Rossini, oboje wywarli ogromny wpływ na teatr operowy na świecie. On…
Jan Kiepura, amant w operze i filmie
Natura obdarzyła go jasnym w barwie, krystalicznym w brzmieniu, pełnym blasku i siły, głosem tenorowym oraz aktorskim talentem i urodą amanta filmowego. Wykorzystywał te dary bez reszty! Głosem rzucał na kolana publiczność największych teatrów operowych. Urodą podbijał z kinowego ekranu….
Jerzy Czaplicki, polsko-amerykański baryton
Kariera tego znakomitego artysty obdarzonego przez naturę wyjątkowej piękności głosem barytonowym i wybitną muzykalnością związana była z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi Europie i Ameryce. Publiczność kochała go za piękny głos, kulturę i aktorski talent. Jego kreacje w operach Verdiego, Wagnera…
Brzeziński Wacław, styl i elegancja
Był to z pewnością jeden z największych barytonów lirycznych w historii polskiej opery. Często nazywano go ”polskim Battistinim”. Jego piękny głos o niepowtarzalnym aksamitnym brzmieniu i barwie, świetna technika i wybitny talent aktorski stawiały go w rzędzie najlepszych śpiewaków Opery…
Adam Ostrowski, fenomen wokalistyki
Postać tego znakomitego basa jeszcze za jego życia obrosła wieloma legendami. Artysta słynął z tego, że nigdy nie opuszczał Warszawy, za to ponoć zjeżdżali do Warszawy inni śpiewacy by go usłyszeć i podpatrzyć jego technikę, bo ponoć potrafił „dokonać tego,…
Pierścień Nibelunga – dzieło życia Ryszarda Wagnera cz.1
Wagnerowska tetralogia Pierścień Nibelunga, składająca się z czterech ogniw: Złota Renu, Walkirii, Zygfryda i Zmierzchu bogów to monumentalne dzieło niemające odpowiednika w całej literaturze operowej. Jego oryginalność właściwie nie pozwala na żadne porównania. Tetralogia jest zarazem punktem zwrotnym w całej…
Grąbczewski Wiktor, baryton zupełnie zapomniany
Postać tego znakomitego śpiewaka jakoś tak zupełnie wyblakła, nie pamiętają o nim nawet ci co zawodowa zajmują się historią polskiej wokalistyki. A przecież Wiktor Grąbczewski należał do ścisłej światowej czołówki śpiewaków operowych, miał w repertuarze ponad 60 partii barytonowych. Oklaskiwano…
Franciszka Platówna-Rotter, sopran dramatyczny
Była jedną z najwyżej cenionych polskich śpiewaczek w okresie międzywojennym, „dysponowała rzadkiej urody i mocy sopranem dramatycznym o niecodziennym blasku i sile ekspresji.” .„Platównę słyszałem ostatni raz tuż przed drugą wojną światową jako Santuzzę w Poznaniu w Rycerskości wieśniaczej. Postawna…