Łódzkie Spotkania Baletowe
Teatr Wielki w Łodzi, zgodnie z wieloletnią tradycją, tym razem od 7 do 23 października będzie organizatorem i gospodarzem kolejnego festiwalu tańca o międzynarodowym wymiarze. Tegoroczny, już 26 Festiwal ma nieco skromniejszy – niż w poprzednich edycjach – wymiar, jego…
Pirat, tragedia liryczna
W maju 1826 roku w neapolitańskim w Teatro San Carlo miała miejsce premiera drugiej opery o pierwotnym tytule Bianca e Germanio, która dzisiaj nosi zmieniony w 1828 roku, przed premierą w genueńskim Teatro Carlo Felice, tytuł Bianca e Fernando. Głośny…
Norma, sztandarowe dzieło włoskiego belcanta
Słysząc określenie belcanto, niemal automatycznie przywołujemy trzy nazwiska: Rossini, Donizetti, Bellini. Ich muzyka kojarzy się z belcantem, które w twórczości tej trójki osiągnęło najdoskonalszy kształt. Wśród wielu dzieł tego gatunku Norma uchodzi za arcydzieło epoki i kwintesencję stylu włoskiego belcanta,…
Vincenzo Bellini -mistrz romantycznego belcanta
Urodzony w sycylijskiej Katanii 3 listopada 1801 roku, muzyczną edukację rozpoczął w rodzinnym domu mającym długie i bogate tradycje muzyczne. Jego dziadek Vincenzo Tobbia studiował muzykę w Neapolu, później przez lata był organistą i nauczycielem muzyki w Katanii. Ojciec Rosario…
Faust w Bydgoszczy
Opera Nova w Bydgoszczy na 8 października z zapowiada premierę „Fausta” Charlesa Gounoda, jednej z najpiękniejszych oper romantycznych, której libretto oparte zostało na dramacie Johanna Wolfganga Goethego. To wspaniałe dzieło Goethego od samego początku pobudzało wyobraźnię kompozytorów. Berlioz, Liszt, Schumann…
Malczewski Władysław, potęga głosu, talentu i osobowości
To o tym śpiewaku można bez wahania powiedzieć, że był chlubą polskiej wokalistyki. Stworzone przez niego kreacje stawały się wzorcem do naśladowania. Należał do grona rzadko spotykanych śpiewaków, u których sceniczna kreacja wokalna jest zarazem kreacją aktorską. „Władysław Malczewski –…
Krystyna Szczepańska, primadonna dwóch teatrów
Była bez wątpienia jedną z największych śpiewaczek w powojennych dziejach naszej sceny operowej. Jej kariera rozwijała się niezwykle spokojnie bez sztucznych fajerwerków, ale za to niezwykle konsekwentnie. Z nazwiskiem Krystyny Szczepańskiej związane są pierwsze lata działalności Opery Śląskiej w Bytomiu,…
Sceny chóralne na początek sezonu
Teatr Wielki – Opera Narodowa, otwiera bieżący sezon 7 października, koncertem, którego program będzie zestawiony ze znanych scen chóralnych. Głównym bohaterem wieczoru będzie zespół choru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tym razem pomysłodawcą tego koncertu jest Patrick Fournillier, od sezonu 2020/2021…
Teresa May-Czyżowska, śpiewaczka uniwersalna
Drogę artystyczną tej znakomitej śpiewaczki wyznaczały postaci największych heroin sceny operowej. Najczęściej podziwiano ją w wielkich partiach pisanych z myślą o sopranie typu lirco-spinto. Zachwycała jako tytułowa Norma w operze Belliniego, była znakomitą Desdemoną w Otellu, Violettą w Traviacie i…
Alicja Dankowska – wokalne mistrzostwo
Była typowym sopranem dramatycznym. Jej głos imponował pięknym nasyconym brzmieniem, potęgą wolumenu i blaskiem, nawet w tych najbardziej dramatycznych momentach tworzenia kreacji wokalnej. Prawdziwy hochdramatische, jak określają ten gatunek głosu Niemcy. Pierwszy raz stanęła na scenie operowej, w latach trzydziestych…