Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: październik 2022

Włodzimierz Denysenko, bas-baryton

W historii naszej opery zawsze mieliśmy do dyspozycji zestaw znakomitych niskich głosów męskich, od czasów wielkiego basa Edwarda Reszke poczynając. Adam Didur, Włodzimierz Kaczmar, Zygmunt Zaleski, jego brat, Tadeusz Orda, należeli do grona tych szeroko znanych w świecie polskich śpiewaków….

Królewska Opera Covent Garden w Londynie

Wśród kilku najbardziej znanych i cenionych scen operowych na świecie, jedno z czołowych miejsc zajmuje Royal Opera House Covent Garden, wiodący teatr Londynu. Obecny gmach tej znanej opery, zbudowany według projektu Edwarda Barry, został otwarty w maju 1858 roku, premierą…

Wielki Moryc i Rudy Bronek

Aria dobiega końca, primadonna omdlewającym wzrokiem czujnie omiata widownię, a z jej krtani wydobywają się efektowne koloraturowe fioritury i pasaże, w ten ostatni tryl wpadają pojedyncze oklaski, które z sekundy na sekundę stają się coraz bardziej głośną i żywiołową owacją….

Historia Casanovy tańcem malowana 

Teatr Wielki w Łodzi na finał 26 Spotkań Baletowych przygotował prapremierę baletu Casanova do muzyki Antonio Vivaldiego, w opracowaniu choreograficznym Gray Veredona, inicjatora całego przedsięwzięcia i twórcy jego libretta – premiera 22 października. Łódzcy miłośnicy sztuki baletowej mieli już okazję…

Koncertowa Paria w Łodzi i Warszawie

Paria Stanisława Moniuszki, to egzotyczna opera o uniwersalnej wymowie, traktująca o sile uprzedzeń i mocy miłości, która miała przynieść swojemu twórcy międzynarodowe uznanie i sławę. Niestety, tak się nie stało, Paria nie zbliżył się popularnością do innych dzieł Moniuszki, a…

Wanda Polańska, królowa operetki

Mimo, że urodziła się w niewielkim francuskim miasteczku Fumay (1931), to wyrosła i wychowywała się w Krakowie. W tym mieście uzyskała też podstawy muzycznej edukacji. Była uczennicą prof. Józefa Gaczyńskiego, który po Powstaniu Warszawskim osiadł w Krakowie i zajął się…

Ernani, kolejna tragiczna historia miłosna

Opera o wielkiej  miłości Elwiry i bandyty Ernaniego, pod imieniem którego ukrywa się książę Don Juan Aragoński wydziedziczony przez króla Filipa I, ojca Don Carlosa. W pięknej Elwirze kocha się też jej wuj i opiekun, sędziwy Gomez de Silva, zamierzający…

Tristan i Izolda – muzyka niespełnionej miłości, cz. II dokończenie

Wagner przystępując do tworzenia Tristana był przekonany, że pisze operę możliwą do realizacji w warunkach każdego teatru. Jednak targające nim emocje niespełnionej miłości spowodowały, że to niewielkie w założeniu dzieło rozrosło się do ponad czterogodzinnego spektaklu o ogromnym stopniu trudności,…

Saciuk Andrzej, der schwarze Bass 

Jest wychowankiem prof. Grzegorza Orłowa i Stani Zawadzkiej Pierwszą partię sceniczną; Skołuba w Strasznym dworze, zaśpiewał będąc studentem w 1954 roku, na scenie Opery Łódzkiej. Po 57 latach na tej samej scenie, tą samą partią, zakończył swoją artystyczną karierę. Od…

Jan Kusiewicz, tenor wszechstronny  

Pisano o nim, że dysponował jednym z najpiękniejszych głosów jakie zaistniały w polskiej wokalistyce w jej powojennej historii. Na tą opinię zasłużył znakomitymi warunkami głosowymi, na które składały się: piękna barwa, znakomita technika, swoboda i lekkość prowadzenia głosu oraz jego…