Co nieco o Halce za granicą cz.I
1 stycznia 1858 roku, premiera czteroaktowej Halki Stanisława Moniuszki na scenie Opery Warszawskiej okazała się zarazem datą otwierającą nową epokę w historii polskiej opery. Wszyscy dają się porwać entuzjazmowi, panuje powszechne przekonanie, że żaden polski kompozytor nie napisał dotąd tak…
Mieczysław Wojnicki, amant polskiej operetki
Przez ponad pięćdziesiąt lat był niekwestionowanym amantem polskiej sceny operetkowej, następcą: Józefa Redo, Władysława Szczawińskiego, Eugeniusza Bodo, legendarnych warszawskich amantów operetkowych okresu międzywojennego. Najpierw z Beatą Artemską, później z Wandą Polańską następnie z Elżbietą Ryl-Górska tworzył duet, o którym pamięć…
Władysław Miller, campana del dom
Jeżeli szukacie Państwo dowodu na wielkość, rangę i sławę polskich śpiewaków operowych, zapraszam na wędrówkę śladami Władysława Millera, warszawskiego basa, pierwszego polskiego śpiewaka, o którym można powiedzieć, że zrobił międzynarodową karierę. O czym dzisiaj prawie zupełnie zapomniano. Był w dziewiętnastym…
Marian Woźniczko, słońce na scenie
„Gdy wychodzi na scenę Marian Woźniczko, to jakby się na niebie pojawiło słońce” – mawiała będąca pod urokiem tego śpiewaka, Eugenia, żona Waleriana Bierdiajewa, dyrektora Opery Poznańskiej, w czasie kiedy ten artysta tam występował. Opinia nie pozbawiona podstaw; bo śpiewak,…
Waga głosu
Jednym z najczęstszych problemów wielu operowych gwiazd jest walka z własną wagą. I to nie tylko w ostatnich latach. Jak się ogląda portrety wielkich śpiewaków to widać, że jest to problem stary jak opera. Wylewają się z portretowych ram dostojni…
Tadeusz Kozłowski, czyli 50 lat z batutą w dłoni
Ten znakomity dyrygent, nie bez racji, uchodzi za jednego z najlepszych dyrygentów operowych. Kocha operę i jej artystów, czystą przyjemnością jest obserwowanie go podczas prowadzenia przedstawienia operowego czy koncertu, kiedy cała jego uwaga jest skoncentrowana na scenie i śpiewaku. Jego…
Pretty Woman w Łodzi
Zrealizowana w 1990 roku, przez Garrego Marrshalla, filmowa komedia romantyczna z Julią Roberts i Richardem Gere cieszyła się – i nadal się cieszy – na całym świecie dużym powodzeniem. Była też wielokrotnie pokazywana w polskiej telewizji. Czy na takie powodzenie…
Tango przywędrowało z Warszawy do Krakowa
Pierwszym wydarzeniem tego sezonu w Operze Krakowskiej było Tango Michała Dobrzyńskiego (muzyka i libretto), według dramatu Sławomira Mrożka, importowane z Warszawskiej Opery Kameralnej, na zamówienie której powstała. Prapremiera, wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszkę, miała miejsce 8 grudnia 2017 roku. Opera była…
Dwa jubileusze w Łodzi
Na 23 listopada Teatr Wielki w Łodzi zaprasza swoją wierną publiczność na dwa Jubileusze, 35-lecia obecności na jego scenie Nabucco, jednej z wczesnych oper Giuseppe Verdiego oraz 50-lecie pracy artystycznej Maestro Tadeusza Kozłowskiego. Wielkie sceny zbiorowe, konflikt dwóch kultur, walka…
Halina Słonicka, wielka artystka, wybitny pedagog
Hanna w Strasznym dworze, Elżbieta w Don Carlosie, Violetta w Traviacie, Desdemona w Otellu, Małgorzata w Fauście, Antonia i Giulietta w Opowieściach Hoffmanna, tytułowa Halka, stały się motorem napędowym kariery tej znakomitej śpiewaczki. Od samego początku swojej artystycznej drogi związanej…