Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: grudzień 2022

Lukrecja Borgia, kobieta o wielu twarzach

Ledwie przebrzmiały echa sukcesu Napoju miłosnego, a Donizetti, w myśl wyznawanej przez siebie zasady, że: najbardziej czuje się zmęczony kiedy nie ma nic do roboty, ruszył na poszukiwania tematu do kolejnej opery. W tym celu wyjechał do Rzymu, gdzie 21…

Linda di Chamounix, odzyskane zmysły  

Kilka miesięcy po mediolańskiej prapremierze Marii Padilla, również na zamówienie Merellego, który w międzyczasie zmienił teatr zostając impresariem wiedeńskiego Kärntnertortheater (Teatr przy Bramie Karynckiej), rozpoczyna Donizetti pracę nad kolejną operą Linda di Chamounix, do której pierwotnie librett miał napisać Salvatore…

Szopski Michał, tenor o żelaznym gardle   

Był w powojennej historii Opery Warszawskiej jednym z pierwszych i najważniejszych  tenorowych filarów. Wystąpił w historycznie pierwszym przedstawieniu operowym w powojennej Warszawie. Było to 4 grudnia 1945 roku, na ulicy Marszałkowskiej 8, w przedwojennym Teatrze Malickiej, gdzie pod nazwą „Sceny…

Moc przeznaczenia wraca na scenę Opery Narodowej

Stołeczny Teatr Wielki-Opera Narodowa zapowiedział na 13 stycznia 2023 roku premierę opery Moc przeznaczenia (La forza del destino) Giuseppe Verdiego, dzieła od ponad 130 lat nieobecnego w repertuarze tej sceny. Najnowszą inscenizację przygotuje zespół: Mariusz Treliński (reżyseria), Boris Kudlička (scenografia),…

Pamięci prof. Heleny Łazarskiej

28 października, w wieku 88 lat, zmarła prof. Helena Łazarska, znakomita śpiewaczka, ceniony nauczyciel śpiewu, wspaniała, pełna ciepła i uroku dama. Oddana przyjaciółka młodych śpiewaków. Inicjatorka Dni Wokalnych im. Ady Sari przekształconych w Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im….

Operetka prosi o głos 

Dawnej słowo „operetka” oznaczało po prostu małą operę, jednoaktówkę, operowy drobiazg o lekkim charakterze. Dopiero sukces Orfeusza w piekle Jakuba Offenbacha w Paryżu w 1858 roku ustanowił ten gatunek sztuki – operetkę w naszym dzisiejszym znaczeniu. Ogromne powodzenie jakie jej…

Zawadzka Stanisława, śpiewający  doktor

Mimo, że tu i ówdzie można przeczytać, że była solistką legendarnej mediolańskiej La Scali, co niestety nie jest prawdą, to była z pewnością jedną z największych śpiewaczek swoich czasów. Oczywiście w Mediolanie występowała, tyle tylko że w Teatro dal Verme,…

Twórcze męki i rozterki

Jak się śledzi historię opery nietrudno zauważyć, że niektóre z operowych dzieł powstały na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy, inne zaś na przestrzeni kilku, a bywało, że kilkunastu lat. Bywali kompozytorzy którym wena twórcza powalała komponować nowe dzieła szybko, dużo i…

Moniuszkowskie pieśni na CD

W ciągu całego życia Moniuszko skomponował ponad 300 pieśni, w tym 267 zebranych w 12 zbiorach zatytułowanych Śpiewnik domowy. Komponował je przede wszystkim do tekstów współczesnych sobie poetów, głownie: Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Syrokomli, Teofila Lenartowicza. Józefa Korzeniowskiego, Aleksandra…

Dziewczyna z Dzikiego Zachodu w Łodzi

Na sobotę 17 grudnia Teatr Wielki w Łodzi, zapowiedział premierę opery Dziewczyna z Dzikiego Zachodu Giacomo Pucciniego. Pod jej realizacją podpiszą się zgodnie: Karolina Sofulak (reżyseria), Zuzanna Markiewicz (kostiumy), Kamil Lenda (dekoracje i reżyseria świateł). Pod względem muzycznym premierę przygotuje…