Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: maj 2023

Górzyński Zdzisław, opera przede wszystkim

Był jednym z niewielu polskich dyrygentów, którzy niemal cały swój talent, czas i pasję poświęcili niemal wszystkim gatunkom teatru muzycznego. Z jednakowym powodzeniem prowadził przedstawienia operowe, baletowe i operetkowe, nieobce mu też były teatrzyki kabaretowe i rewiowe, szczególnie w początkowych…

Spotkanie Z Ewą Michnik i Markiem Grotowskim

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu i działające od blisko dwudziestu lat Wrocławskie Towarzystwo Wagnerowskie, zorganizowały wspólnie – 26 maja, spotkanie z parą tych właśnie artystów. Okazją do tego było wydanie przed kilkoma miesiącami książki-albumu „Wrocławskie megaopery Ewy Michnik w…

Nieszpory sycylijskie, opera dla Paryża, cz. II

Po Paryżu wystawiono Nieszpory w kilkunastu innych teatrach Europy, często ze względu na cenzurę pod innym tytułem. Jednak mimo, że stale utrzymują się w repertuarze, to nigdy nie zyskały popularności innych dzieł Verdiego. Chociaż tylko w sezonie 1855-56 odnotowano dziewięć…

Nieszpory sycylijskie, opera dla Paryża, cz. I

Akcja rozgrywa się w 1282 roku w Palermo podczas francuskiej okupacji Sycylii. Elena (sopran), siostra zamordowanego przez Francuzów księcia Fryderyka, Procida (bas) wracający z długiego wygnania sycylijski lekarz, patriota oraz kochający Elenę Arrigo (tenor) zawiązują spisek, którego naczelnym zadaniem jest…

Olga Olgina-Mackiewicz, wielka artystka, wspaniały pedagog

Była bez wątpienia jedną z największych gwiazd opery w Polsce w latach międzywojennych. Dysponowała lekkim sopranem koloraturowym o srebrzystej barwie i pięknym nasyconym brzmieniu. Największe sukcesy odnosiła jako Norina w Don Pasquale i Adina w Napoju miłosnym Donizettiego oraz tytułowa…

O balecie w operze

Złośliwcy twierdzą, że balet w operze wkracza do akcji jak na scenie nie ma akcji i publika ziewa, a tancerz to taki przyrząd do podnoszenia i obracania baletnicy. Wszystko to razem wzięte nie zmienia faktu, że sceny baletowe w operze…

Walerian Bierdiajew, legendarny Dziadźka

Bohater wielu anegdot, mistrz ciętej riposty, który „grube przekleństwa uskrzydlał fantazją pobudzającą do łez ze śmiechu” – tak o Bierdiajewie mawiał Janusz Ekiert. Ten charyzmatyczny dyrygent przeszedł do historii opery nie tylko wielki jej znawca, wielbiciel dobrego śpiewu oraz operowych…

Konrad Zofia, wrocławska primadonna

Piękny dramatyczny sopran o dużym wolumenie i rozległej skali oraz muzykalność i aktorski talent stawiały ją w rzędzie najbardziej poszukiwanych śpiewaczek wielkich partii dramatycznych. Była pierwszą po II wojnie Lady Makbet w Makbecie Verdiego oraz Rachelą w Żydówce Halévy’ego wystawionych…

Skok w bok

Tak jakoś dziwnie się ułożyło w kompozytorskim światku przekonanie, że szczytem doskonałości i dojrzałości warsztatu twórczego było skomponowanie opery. Wielu, i to nie tylko muzyków, uważało, że dopiero napisanie opery nobilituje kompozytora i wprowadza go do panteonu nieśmiertelnych twórców. O…

Anna Boleyn, czyli jak się pozbyć niekochanej żony

„Rad jestem zawiadomić Cię, że nowa opera Twojego ukochanego i sławnego męża doznawała takiego przyjęcia, że lepsze trudno sobie wyobrazić. Sukces, triumf, obłęd; zdawało się, że publiczność wręcz oszalała. Jestem tak szczęśliwy, że chciałbym wprost płakać z radości….” – napisał…