Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: lipiec 2023

Jadwiga Dębicka, primadonna wielu scen

Uchodziła za jedną z najlepszych polskich śpiewaczek operowych okresu międzywojennego. Dysponowała pięknym sopranem lirycznym oraz znakomitą techniką koloraturową. Mimo, że od śmierci artystki minęło zaledwie 53 lata, to jej życiorys pełen jest niewiadomych, wykluczających się dat, i różnic w partiach…

Piotr Stermich-Valcrociata, dyrygent, dyrektor

Mimo, że urodził się w 1863 roku w Zadarze w Chorwacji, to podawał, że z pochodzenia jest Włochem. Nie bardzo wiadomo kiedy przyjechał do Polski i jak przebiegała jego muzyczna edukacja, jedynym znanym faktem jest to, że ukończył konserwatorium w…

Simon Boccanegra, monstrualny melodramat

To jedna z tych oper Verdiego, która od początków swojej scenicznej historii pozostawała w cieniu dużo bardziej popularnych dzieł Verdiego, jak choćby Traviaty, Rigoletta, Lombardczyków czy Trubadura. Sam kompozytor również nie był z niej w pełni zadowolony. Po latach, za…

Teatro Colon, wielka opera na krańcu świata

Kauczukowi potentaci Ameryki Południowej w niczym nie ustępowali nowobogackim przemysłowcom i farmerom ze Stanów Zjednoczonych; nie mieli też wobec nich żadnych kompleksów. Szybko pokazali, że także kochają sztukę, a operę, i jej artystów, szczególnie. Już w 1857 roku przedstawienie Ernaniego…

Polacy w Teatro Colon

Wydawałoby się na pierwszy rzut oka i ucha również, że tradycje operowe Ameryki Łacińskiej do zbyt bogatych nie należą. Trudno o bardziej mylny pogląd! Kauczukowi potentaci Ameryki Południowej w niczym nie ustępowali nowobogackim przemysłowcom i farmerom ze Stanów Zjednoczonych; nie…

Aktualności

XXIX Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku Zdroju, cz.V

Podsumowanie Późnym wieczorem 9 lipca, tegoroczny Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju przeszedł do historii jako impreza ze wszech miar udana. Festiwalowe koncerty nie ograniczyły się tylko do Buska Zdroju, mogli je również podziwiać mieszkańcy wielu świętokrzyskich miast, miasteczek…

Aktualności

XXIX Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku Zdroju cz. IV

Koncerty plenerowe i finał Od lat jedną z atrakcyjniejszych pozycji programu buskiego festiwalu są, wyjątkowo przez publiczność lubiane, koncerty muzyki operetkowej, musicalowej, prezentowane w towarzystwie utworów instrumentalnych z gatunku muzyki łatwo wpadającej w ucho. Nie inaczej było podczas tegorocznego festiwalu,…

Trochę jak w miejskim maglu

Tak naprawdę to nie wiem czy w maglu się plotkuje o operze czy teatrze, ale wiem, że atmosfera tego miejsca sprzyja tego rodzaju zachowaniom, czyli: jedna pani powiedziała drugiej…. i.t.d. Ponieważ teatr i jego okolice zawsze były wyjątkowo wdzięcznym polem…

Bruksela, Opera Królewska, teatr łaskawy polskim artystom cz.II

Po Krystynie Szostek-Radkowej mamy niemal dziesięcioletnią przerwę w polskich występach. Wreszcie 4 kwietnia 1986 roku pojawia się tutaj Wiesław Ochman, będący w już tym czasie ozdobą afiszy większości największych teatrów operowych. To od niego rozpoczyna się polski boom na brukselskiej…

Opera Królewska w Brukseli, teatr łaskawy polskim artystom cz.I

Tradycje operowe Brukseli sięgają 1682 roku, kiedy na scenie Théâtre Académie de Musique wystawiono operę Medea in Atene Antonio Gianettiego. W 1700 otwarto pierwszy gmach Théâtre de la Monnaie (nazwa pochodzi od mennicy na miejscu której wybudowano teatr), który spłonął…