Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: październik 2023

Zmarła Bożena Kinasz-Mikołajczak

6 października 2023 w Radzyminie, w wieku 87 lat, zmarła Bożena Kinasz-Mikołajczak, znakomity sopran typu lyrico spinto. Kariera artystki w przeważającej części związana była z zagranicznymi scenami operowymi. Dyrektorzy polskich teatrów, z którymi była związana, nie rozpieszczali jej nadmiarem propozycji,…

Oberto, conte di San  Bonifacio, udany początek  

Oberto, hrabia San Bonifacio pokonany w bitwie przez Ezzelino da Romano ucieka z Werony do Mantuii pozostawiając w swoim pałacu córkę Leonorę, która opiekuje się starą ciotką. Młody hrabia Riccardo de Salinguerra, pod fałszywym nazwiskiem, poznaje i rozkochuje w sobie…

Spacerkiem po nekropoliach artystów

Sława, pieniądze, najlepsze hotele, podróże, krąg znajomych z nazwiskami osób z pierwszych stron gazet, a wszystko to zawsze zmierzało do nieuchronnego końca. Odchodzili jako sławni otoczeni szacunkiem, ale bywało, że  odchodzili w biedzie i zupełnym zapomnieniu. Po kilku latach mało…

Koszut Urszula, wokalna maestria

Należała do wąskiego, w tych czasach, grona znanych polskich śpiewaczek na zagranicznych scenach, dysponowała pięknym sopranem koloraturowym, miała za sobą studia w Katowicach i Warszawie oraz pracę w … chórze Teatru Wielkiego w Warszawie, którą rozpoczęła w marcu 1965 roku….

Krwawy weryzm

W tym wypadku chodziło o wprowadzenie do operowej fabuły realizmu z jednoczesnym rezygnowaniem z tematyki historyczno – mitologicznej, kultywowanej w okresie muzycznego romantyzmu. Bohaterowie werystycznych oper byli ludźmi z krwi i kości, ze wszystkim wadami i zaletami, z tym że…

 Jan Krenz, mistrz batuty   

Należał do ścisłej światowej czołówki dyrygentów. Uczeń Zbigniewa Drzewieckiego (fortepian) i Kazimierza Sikorskiego (kompozycja). Dyrygenturę studiował w latach 1945-47 w klasie Kazimierza Wiłkomirskiego  w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, którą ukończył z odznaczeniem. W swojej długiej karierze prowadził niemal…

Luiza Miller, pierwowzór Traviaty

Jeszcze słychać entuzjazm z jakim przyjmowana jest Bitwa pod Legnano, a Verdi już szuka tematu na następne libretto. „Potrzebuję dramatu krótkiego, zaciekawiającego, pełnego ruchu i nasyconego uczuciem” – napisał  do Cammarano. I jak zawsze rozpoczęły się targi. To co podobało…

Pierre Boulez, wyznawca muzycznej awangardy

Historia zaliczyła go z pewnością do grona najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem najwybitniejszych, postaci w muzycznym świecie naszych czasów. O jego fenomenalnym słuchu krążyły legendy, tak jak o jego samodyscyplinie, pracowitości i poczuciu humoru. Był dyrygenckim samoukiem, czego nigdy nie ukrywał,…

Don Kichot w Operze na Zamku w Szczecinie

W Operze na Zamku pełną parą idą próby do zapowiedzianej na sobotę 28 października, premiery baletu Don Kichot z muzyką Ludwika Minkusa i librettem Mariusa Petipy opartym na znanej powieści Miguela de Cervantesa, która jest podstawą libretta nie tylko dla…

Rok primadonny assoluta XX wieku

Gdyby Maria Callas (właściwie Celia Sophia Maria Anna Kalogeropoulos) dożyła dzisiejszego dnia to 3 grudnia tego roku obchodziła by setne urodziny. Jej artystyczną drogę znaczyły wielkie kreacje i równie wielkie skandale. Burzliwe życie śpiewaczki to temat kilku sztuk teatralnych i…