Kostrzewska Barbara, primadonna w starym stylu
Natura obdarzyła ją nie tylko pięknym sopranem liryczno-koloraturowym i talentem aktorskim, ale również nieprzeciętną urodą filmowej amantki, wdziękiem i ujmującym uśmiechem. Z jednakowym powodzeniem uprawiała sztukę śpiewu operowego i operetkowego. Realizowała się też jako reżyser przedstawień muzycznych oraz dyrektor artystyczny…
Karol Kurpiński, 240 rocznica urodzin
Rocznica to zawsze dobry moment dla przypomnienia sylwetki każdego artysty. Z takiej właśnie okazji, zbliżającej się 240 rocznicy urodzin zajmiemy się Karolem Kurpińskim, który był bez wątpienia największym polskim kompozytorem przed Moniuszką. Zawdzięczamy mu: Warszawiankę oraz Kiedy ranne wstają zorze….
Don Giovanni w Lublinie.
Don Giovanni określany jest jako „Drama giocoso per musica”, czyli wesoły dramat muzyczny, jest wspólnym dziełem Mozarta i Lorenza da Ponte, autora libretta. Co prawda jego praska prapremiera została entuzjastycznie przyjęta: „Znawcy i artyści mówią, że czegoś podobnego nie wystawiono…
Wagner w Polsce cz. 2
Trudne powojenne lata Lata poprzedzające wybuch II wojny światowej i czas jej trwania były okresem wciągnięcia twórczości Ryszarda Wagnera i jego Festiwalu w Bayreuth w tryby faszystowskiej propagandy. Bayreuth zostaje okrzyknięte kolebką germańskiej sztuki. Hitler, jego ministrowie i ich…
Sergiu Celibidache, muzyk-filozof
Świat uważał go za jednego z największych dyrygentów XX wieku. Każdy koncert przez niego prowadzony był dla melomanów niezwykłym przeżyciem duchowym. Koncerty orkiestr pod jego batutą były „niezapomnianym transcendentalnym przeżyciem”. Słynął z tego, że nad przygotowaniem każdego koncertu pracował długo…
Wagner w Polsce cz.1
Utarło się przekonanie, że nie jesteśmy, i nigdy nie byliśmy, potęgą w dziedzinie wykonawstwa dzieł Ryszarda Wagnera, a one same nie cieszyły się na naszych scenach zbytnią miłością melomanów. Trudno o bardziej mylny pogląd! Mamy bogate nie tylko tradycje wykonawcze…
Zmarła Irena Brodzińska
30 grudnia w wieku 91 lat odeszła Irena Brodzińska, jedna z największych gwiazd polskiej operetki, której wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej trudno przecenić. Karierę rozpoczęła w Lublinie po wojnie, gdzie jako 15-latka zadebiutowała w roli tancerki. W 1953 roku zadebiutowała…
Katlewicz Jerzy, wiara w piękno muzyki i miłości
Należał do grona najwyżej cenionych polskich dyrygentów i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. Szczególną miłością darzył formy wokalno-instrumentalne, nie tylko wielkich klasyków, ale również naszych kompozytorów współczesnych, zwłaszcza Krzysztofa Pendereckiego. Prowadził pierwsze wykonania Jutrzni (2 część),…