Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: marzec 2025

Festiwalomania  2025, czyli wybieramy co kto woli w wakacje   

Choć do rozpoczęcia sezonu letnich festiwali operowych mamy jeszcze kilka miesięcy, to większość prestiżowych festiwali już podała do publicznej wiadomości swoje plany repertuarowe na ten rok. Maj jest z zasady miesiącem, którym ruszają pierwsze festiwale muzyczne albo operowe. Jak świat…

Marian Kouba, poznaniak z wyboru  

Artysta zaliczany do wąskiego grona najwybitniejszych śpiewaków operowych powojennych lat, przez czterdzieści lat był czołowym solistą Opery Poznańskiej, którą w pewnym momencie przemianowano na Teatr Wielki. Można spokojnie stwierdzić, że historia teatru operowego w Poznaniu w znaczniej mierze oparta jest…

Krakowska Aida na bogato

Ta opera jest jednym z najpopularniejszych dzieł swojego gatunku, od ponad stu pięćdziesięciu nie schodzącym z repertuaru. Muzyczna opowieść o miłości między niewolnicą na dworze Faraona – Aidą i egipskim wodzem Radamesem, który kierowany uczuciem zdradza swój naród i Bogów,…

Opera w Zurichu, teatr wyjątkowo łaskawy dla polskich artystów

Tradycje operowe Zurichu sięgają 1834 roku. Pierwszym teatrem był  „Actien-Theater” otwarty Czarodziejskim fletem Mozarta. Teatr w 1890 roku spłonął, ale na jego miejscu po 16 miesiącach stanął drugi zaprojektowany przez Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy nieznacznie zmienili swój projekt…

Efektowny Spartakus w Operze Śląskiej

Bogate tradycje sztuki baletowej w Rosji sięgają XIX wieku. To tam powstały Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów wielkie balety klasyczne, od ponad stu lat nie schodzące z fisza. To  z Rosji pochodzili Lew Iwanow, Michaił Fokin, Wacław Niżyński czy twórca Baletów…

Napój miłosny w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi zapowiedział na 22 marca premierę Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego. Jego inscenizację przygotują: Wojciech Adamczyk – reżyseria, Marek Chowaniec – scenografia, Maria Balcerek – kostiumy. Kierownictwo muzyczne  Rafał Janiak. Historia tego urokliwego dzieła, uznanego za jeden z…

Krzysztof Penderecki w operze, część II

W 1972 roku Lyric Opera w Chicago zamówiła u Krzysztofa Pendereckiego operę dla uczczenia obchodów dwusetlecia powstania Stanów Zjednoczonych, co wprawiło amerykańskie środowisko muzyczne w niemałą konsternację, że nie zwrócono się w tej sprawie do żadnego z kompozytorów amerykańskich. Na…

Krzysztof Penderecki w operze, część I

Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych na świecie kompozytorów XX wieku. Jego dzieła były – i są – prezentowane w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i teatrach operowych na całym świecie. Wśród wielu gatunków muzyki jaką tworzył: symfonie, muzyka kameralna, koncerty…

Czarodziejski flet w Szczecinie, czyli rzecz o władzy 

Realizacja tej popularnej opery Mozarta jest zawsze sprawdzianem sprawności warsztatowej nie tylko zespołów artystycznych ale przede wszystkim reżysera, który musi się zdecydować czy chce pokazać to wspaniałe dzieło jako bajkową opowieść o miłości, czy pełen filozoficznych refleksji i symboli moralitet….