Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

24. Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Po pandemicznej przerwie wraca wysoko ceniony przez melomanów Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna edycja rozpocznie się 3 czerwca, przedstawieniem Wesela Figara W.A. Mozarta w reżyserii Laco Adamika z 2012 roku. Scenografię do tego przedstawienia opracowała Barbara Kędzierska, prywatnie żona Laco Adamika. Oboje od lat związani z Operą Krakowską obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Również z okazji tego jubileuszu znalazła się w programie tegorocznego festiwalu inscenizacja Trubadura Verdiego przygotowana w 2013 roku przez ten znakomity duet realizatorów. W obsadzie Trubadura zapowiedziano gościnny udział Mikołaja  Zalasińskiego w partii Hrabiego di Luny. (28 i 30  czerwca).

Dla wybitnych walorów reżysersko – scenograficznych realizowanych przez duet Adamik/Kędzierska wraca na scenę Baron cygański Johanna Straussa, jedna z najpopularniejszych operetek ciesząca się w Operze Krakowskiej od 2010 roku wielkim powodzeniem,  (2 i 3 lipca, w ogrodzie botanicznym). Również w tym miejscu 8 i 9 lipca, odbędzie się prezentacja Carminy Burana Carla Orffa  w inscenizacji Emila Wesołowskiego i Bogusława Nowaka.

Festiwal zawita ponownie do zamku w Wiśniczu, gdzie 18 czerwca odbędzie się gala operowo-operetkowa Jasny uśmiech wiosny. Interesująco zapowiada się również koncert Te Deum Laudamus zapowiedziany na 24 czerwca w klasztorze „Na Skałce”, a przygotowany z okazji 550 rocznicy obecności „Na Skałce” oo. Paulinów. Ponadto w programie 24. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej znalazły się przedstawienia Strasznego dworu Moniuszki (19 czerwca), Carmen Bizeta ( 10 i 12 czerwca) oraz Tosci  Pucciniego (15 czerwca).  

Za pulpitem dyrygenckim wszystkich przedstawień i koncertów stanie Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej.

Na finał – 15 lipca, przygotowano premierę jednoaktówki Dyrektor teatru W. A. Mozarta, którego dzieła pięknie spinają tegoroczny festiwal.

24. Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa „Opera – Cytaty”, którą będzie można oglądać na Antresoli

                                                                                                  Adam Czopek