Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Carmen w Gdańsku

Opera Bałtycka na piątek 7 czerwca zapowiedziała kolejną premierę tego sezonu. Będzie to Carmen Georga Bizeta, w reżyserii Pawła Szkotaka który w 2006 roku zrealizował interesującą Carmen w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Ponadto w zespole realizatorów najnowszej gdańskiej inscenizacji znaleźli się: Damian Styrna – scenografia, Sylwester Krupiński – kostiumy oraz Iwona Runowska autorka choreografii i opracowania ruchu scenicznego. Pod względem muzycznym premierę przygotuje i poprowadzi Yarosłav Shemet.  

’Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to dzieło jest najpopularniejszą i najchętniej oglądaną operą, a swoje powodzenie zawdzięcza z jednej strony wspaniałej muzyce o hiszpańskim kolorycie i temperamencie, z drugiej wyrazistej konstrukcji głównych bohaterów i pięknym ariom. Wiele to autentyczne operowe przeboje: Habanera, Seguidilla i aria „ z kartami” Carmen, kuplety Toreadora, wspaniała uwertura, czy aria „z kwiatkiem Don Jose’go zawsze i wszędzie przyjmowane są burzą oklasków. Nie mniejsze emocje budzi też pełna temperamentu scena baletowa w II akcie.

Znając dzisiejsze powodzenie Carmen trudno uwierzyć, że jej paryska prapremiera 3 marca 1875 roku zakończyła się kompletnym niepowodzeniem, co nie do końca jest prawdą, bo jednak wolno, bo wolno, ale zaczęła zdobywać uznanie paryskich melomanów. Mimo tego Bizet długo nie mógł się pogodzić z brakiem sukcesu  jakiego oczekiwał dla swojego dzieła. Zmarł trzy miesiące później – 3 czerwca, i nigdy nie dowiedział się jakim powodzeniem zaczęła się cieszyć skomponowana przez niego opera. Punktem zwrotnym  w jej historii stała się zakończona głośnym sukcesem premiera w Wiedniu, która odbyła się kilka miesięcy po śmierci kompozytora. Od tego momentu o roli tytułowej Cyganki marzą wszystkie śpiewaczki dysponujące mezzosopranem. To jedna z najpiękniejszych partii napisanych na ten gatunek głosu, w całej literaturze operowej. Do historii przeszły wielkie kreacje Georgette Leblance, Emmy Calvé, Rosy Ponselle, Geraldine Farrar, Giulietty Simionato, Rise Stevens,  Agnes Baltsy. W Polsce największe sukcesy odnosiły w tej partii: Franciszka Denis – Słoniewska, Wanda Wermińska, Antonina Kawecka, Krystyna Szczepańska, Krystyna Szostek – Radkowa, Stefania Toczyska, Bożena Zawiślak-Dolny, Małgorzata Walewska.

Opera Bałtycka Jan Kusiewicz i Stefania-Toczyska w Carmen, fot. ze zbiorów rodzinnych

Bogata historia Carmen na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku rozpoczęła do premiery 15 marca 1963 roku. Jej bohaterami byli: Krystyna Kostal (Carmen) i Jan Kusiewicz (Don Jose), inscenizacja utrzymała się w repertuarze przez blisko 120 wieczorów. Kolejne premiery miały miejsce 10 lutego 1973 roku, reżyseria Danuta Baduszkowa oraz 17 września 1994 roku, pod batutą Jerzego Maksymiuka. 21 kwietnia 2012 roku Carmen pojawiała się ponownie na scenie Opery Bałtyckiej, tym razem w reżyserii Marka Weiss, z Moniką Ledzion w partii tytułowej Cyganki.

W Operze Bałtyckiej w tytułowej partii występować będą na zamianę: Katarzyna Nowosad i Joanna Motulewicz, w partii jako Don Josè’go zobaczymy Arnolda Rutkowskiego i Rafała Bartmińskiego, z partią Escamillo zmierzą się, Viktor Yankovskyi i Tomasz Rak.

Adam Czopek