Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Chaim Topol nie żyje

Biuro prezydenta Izraela Izaaka Herzoga przekazało informację, że 8 marca 2023 w Tel Avivie, w wieku 87 lat zmarł aktor Chaim Topol, jeden z najwybitniejszych izraelskich artystów teatralnych i filmowych. Topol przeszedł do historii światowego kina dzięki wspaniale wykreowanej roli Tewjego Mleczarza w znakomitej ekranizacji  musicalu Skrzypek na dachu zrealizowanej w 1971 roku przez Normana Jewisona. Film miał osiem nominacji do :Oscara”, zdobył je, za zdjęcia, muzykę i dźwięk. Topola uhonorowano nagrodą „Academy Award Nomination”, otrzymał też za tę kreację nagrodę „Złotego Globu”.

kadr z filmu Skrzypek na dachu z udziałem Chaima Topola

Chaim Topol urodził się 8 września 1935 roku w Tel Avivie. Karierę aktorską rozpoczął grając w komedii L Like Mike. Swoją przygodę z rolą Tewiego Mleczarza rozpoczął  16 lutego 1967 roku, na scenie Her Majesty’s Thetre w Londynie, gdzie jego kreacja oczarowała jednakowo publiczność i londyńskich krytyków. Otrzymał za nią w Londynie tytuł Człowieka Roku 1967, i został uznany za najlepszego aktora zagranicznego. Oklaskiwano go w tej roli przez około 400 wieczorów. Oczywiście jego aktorska aktywność nie ograniczała się tylko do Skrzypka na dachu i Tewiego Mleczarza, z powodzeniem wystąpił w kilku filmach: Before Winter Comes, A Talent For Loving, The Public Eye, Galileo, Flash Gordon. Wśród najwybitniejszych jego teatralnych ról dramatycznych wymienia się kreacje w Romanoff and Juliet oraz Otellu. Był dyrektorem Izraelskiego Teatru Narodowego.

19 czerwca 1993 roku Chaim Topol, pojawił się w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji pamiętnej premiery Skrzypka na dachu, którego inscenizację wyreżyserował Jerzy Gruza. Rolę Tewiego grał tego wieczora Zbigniew Macias. Chaim Topol pojawił się na scenie wśród wykonawców premiery.

Adam Czopek