Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Dwa jubileusze w Łodzi

Na 23 listopada Teatr Wielki w Łodzi zaprasza  swoją wierną publiczność na dwa Jubileusze, 35-lecia obecności na jego scenie Nabucco, jednej z wczesnych oper Giuseppe Verdiego oraz 50-lecie pracy artystycznej Maestro Tadeusza Kozłowskiego.

Wielkie sceny zbiorowe, konflikt dwóch kultur, walka o władzę, odrzucona miłość i zemsta, splatają się w tej majestatycznej operze w wyjątkowo dramatyczny sposób. Nabucco, którego najbardziej znanym fragmentem jest chór „Va Pensiero”, był pierwszym wielkim sukcesem Giuseppe Verdiego. Teatr Wielki w Łodzi jest trzecią polską sceną na której wystawiono po wojnie ta wspaniałą operę. 28 maja 1983 roku miała miejsce głośna bytomska premiera, która szybko okazała się początkiem tryumfalnego pochodu dzieła przez nasze sceny. Po Bytomiu była premiera w Gdańsku, potem kolejno Łódź, Wrocław, Warszawa Kraków, Bydgoszcz i Poznań. Warto jeszcze wspomnieć, że ta opera okazała się najlepszym ”materiałem eksportowym” naszych teatrów. Polskie inscenizacje są znane dosłownie w całej Europie, Chinach i na Cyprze.

Teatr Wielki w Łodzi, Nabucco, 1987, fot, Ch. Zielińśki

Premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się, 24 października 1987 roku. Przedstawienie reżyserował Marek Okopiński, scenografia była dziełem Mariana Kołodzieja, dyrygował Andrzej Straszyński. Główne partie śpiewali: Joanna Mika-Cortes (Abigaill), Florian Skulski (Nabucco), Romuald Tesarowicz (Zachariasz). Inscenizacja cieszyła się od pierwszego przedstawienia niesłabnącym powodzeniem. Prezentowano je około 200 razy, a wszystko wskazuje na to, że jeszcze trochę utrzyma się w repertuarze. 

W jubileuszowym przedstawieniu (23 listopada) w głównych partiach wystąpią: Monika Cichocka (Abigaill), Leszek Skrla (Nabucco), Robert Ulatowski (Zachariasz) i Bernadetta Grabias (Fenena), Dawid Kwieciński (Ismaele).     

Przedstawieniem dyrygować będzie świętujący swoje 50. lecie pracy artystycznej Maestro Tadeusz Kozłowski, mający opinię jednego z najlepszych w Polsce dyrygentów operowych, który niemal całą swoją karierę związał z łódzką sceną operową, prowadził tutaj dziesiątki premier i setki przedstawień.  

Adam Czopek