Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Festiwal Wagnerowski – Bayreuth 2022

Premiera nowej inscenizacji Tristana i Izoldy w reżyserii Ronalda Schwabe, pod batutą Markusa Poschnera, zainaugurowała 25 lipca, tegoroczny Festiwal Wagnerowski. W głównych partiach wystąpili: Stephen Gould – Tristan i Catherina Foster – Izolda oraz Georg Zeppenfeld – Król Mark. Do końca festiwalu jeszcze tylko raz będzie można obejrzeć to przedstawienie – 12 sierpnia.

Jak zawsze atrakcją festiwalu będzie możliwość obejrzenia pełnego cyklu Pierścienia Nibelunga, będzie powtórzony trzykrotnie. W tym roku pod realizacją całości podpisali się zgodnie:  Valentin Schwarz – reżyseria, Andrea Cozzi – scenografia, Andy Besuch – kostiumy. Od pulpitu dyrygenckiego nad całością będzie czuwał Cornelius Meister. Inscenizacja miała swoją premierę w 2020 roku. W głównych partiach wystąpią między innymi: Egils Sinins – Wotan w Złocie Renu, w Walkirii w trybie nagłego zastępstwa wystąpi polski bas-baryton Tomasz Konieczny, dobrze już znany festiwalowej publiczności, który pojawi się również w Zygfrydzie jako Wotan/Wędrowiec. Partie Brunhildy, powierzono Iréne Theorin, Hundinga – Georgowi Zsppenfeldowi, Albericha – Olafurowi Sigurdrsonowi. Erdą będzie Okka von der Damerau.

Tomasz Konieczny, Wotan w Wiener Staatsoper

Drugim cyklem jaki się w Bayreuth pojawi w tym roku, będą trzy wczesne opery romantyczne Wagnera – Holender tułacz, Tannhäuser i Lohengrin.  

Holender tułacz  przeszedł do festiwalowej historii choćby tylko z tego, że po raz pierwszy będzie nim w Bayreuth dyrygowała kobieta – Oksana Lyniv, ukraińska dyrygentka, która jest w tej chwili kierownikiem muzycznym w Bolonii. Jej dyrygencki debiut w Bayreuth w 2019 roku, kiedy dyrygowała Holendrem okazał się wielką sensacją, co w przypadku tego Festiwalu przekłada się na kolejne zaproszenia.  I chociaż do tej pory pulpit dyrygencki Festiwalu w Baureyth był zarezerwowany dla dyrygentów mężczyzn i to wyłącznie dla ich pierwszej ligi. Dla potwierdzenia tego faktu wystarczy wspomnieć wielkie nazwiska: Hansa Knappertsbucha, Herberta von Karajana, Karla Böhma, Giuseppe Sinopolego. Jamesa Levine’a, a ostatnio Christiana Thielemanna, to jednak dla Oksany Lyniv znalazło się miejsce przy tym legendarnym pulpicie co stawiają w rzędzie kapelmistrzowskiej pierwszej ligi.

W Holendrze tułaczu, który jest autorskim przedstawieniem  Dmitri Tcherniakova – reżyseria i scenografia, wystąpią Georg Zeppenfeld – Daland i Elisabeth Teige – Senta. Przewidziano w trakcie całego festiwalu cztery przedstawienia.

Holender tułacz w Bayreuth 2021

Tannhäuser w inscenizacji Tobiasa Kratzera, ze scenografią Rainera Sellmaiera, będzie również prezentowany cztery razy. Dyryguje Axel Kober, w głównych partiach wystąpią Stephen Gould – Tannhäuser, Lise Davidsen – Elżbieta, Ekaterina Gubanova – Wenus.

Lohengrin będzie okazją do spotkania z kunsztem dyrygenckim Christiana Thielemanna oraz znakomitą obsadą: Georgiem Zeppenfeldem – Król Henryk Ptasznik, Klausem Florianem Vogt – Lohengrin i  Camillą Nylund w partii Elzy. Zaplanowano pięć spektakli.

Ostanie przedstawienie tegorocznej edycji Zmierzch bogów, odbędzie się 30 sierpnia, ale nie będzie to zakończenie Festiwalu. Na 31 sierpnia i 1 września wielki koncert, który poprowadzi Andris Nelsons, a w którym gwiazdami będą: Catherina Foster i , Klaus Florian Vogt, będzie ostatnim wydarzeniem tegorocznej edycji.  

Adam Czopek