Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Gianni Schicchi i Siostra Angelika w Bytomiu

Obchody stulecia śmierci Giacomo Pucciniego, genialnego włoskiego kompozytora sprawiły, że większość naszych teatrów operowych sięga po Jego dzieła. Łódź i Gdańsk wystawiły z tej okazji nowe inscenizacje Cyganerii. W Teatrze Wielkim w Łodzi od 15 listopada do 21 grudnia trwa Festiwal Puccciniowski, na którego program złoży się większość Jego oper.  Poznań planuje na wiosnę premierę Turandot. Świat również nie zapomniał o tej rocznicy!

Opera Śląska w Bytomiu wznawia z tej okazji Cyganerię i przygotowuje premierę Gianniego Schicchi oraz Siostry Angeliki, dwóch części tryptyku, który miał swoją prapremierę 14 grudnia 1918 roku, na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Na pełny tryptyk składają się trzy krótkie jednoaktówki mocno kontrastujące ze sobą pod względem nastroju, Płaszcz i Siostra Angelika to typowe opery dramatyczne, Gianni Schicchi jest pogodną operą komiczną. To jedyna opera komiczna w dorobku Pucciniego, w której mamy doczynienia z wspaniałą galerią groteskowych postaci.  Dzisiaj już bardzo rzadko można spotkać pełny tryptyk, najczęściej wystawiane są  w ramach jednego wieczoru Siostra Angelika i Gianni Schicchi, albo jedna z tych oper jako uzupełnienie wieczoru z inną jednoaktówką, najczęściej z Pajacami Leoncavallo. 

Przygotowywaną w Bytomiu premierę zapowiedziano na 20 grudnia. Na czele zespołu realizatorów stanął reżyser Michał Znaniecki, scenografia będzie dziełem Luigi Scoglio. Kostiumy zaprojektują: Rafał Królikowski, Magdalena Palion oraz Zuzanna Szombara. Projekcje będą dziełem : Karoliny Jacewicz, światło Jana Hyacenta. W roli wykonawców zobaczymy: Studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ich przygotowaniem zajmie się prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. Pod względem muzycznym premierę przygotuje i poprowadzi Jurek Dybał, pod jego batutą grać będzie Ukraińska Orkiestra Symfoniczna NADIIA. Premierę poprzedzi wznowienie wspomnianej wyżej Cyganerii.

„Sceniczna interpretacja to połączenie humoru i refleksji. Barokowe kostiumy rodziny Buosów kontrastują z ascetycznymi strojami ochronki. Projekcje Karoliny Jacewicz i scenografia Luigiego Scoglio, zdobywcy wielu nagród, nadają widowisku nowoczesny wymiar. W ten sposób zderzają się dwa światy, dwie estetyki i dwie wizje – teatr komedii i dramat” – można przeczytać w zapowiedzi premiery na stronie Opery Śląskiej.

Adam Czopek