Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Inauguracja sezonu w Operze Śląskiej

Opera Śląska w Bytomiu, 10 września o godzinie 18-ej, w sali widowiskowej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, rozpocznie swój 78 sezon artystyczny. Dokona tego przedstawieniem Romea i Julii Charlesa Gounoda, w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego, która miała swoją premierę w październiku 2017 roku. Spektakl został uznany za Przedstawienie Roku 2017 i uhonorowany trzema „Złotymi Maskami”, i od tego czasu utrzymuje się w stałym repertuarze bytomskiej sceny. Ostatnio był z sukcesem prezentowany w Estonii na –  Saaremaa Opera Festival.

jedna ze scen przedstawienia, fot.Opera

Niektóre znane i cenione dzieła były wykorzystane wiele razy jako pierwowzór literacki operowych librett. Doskonałym tego przykładem jest właśnie historia tragicznej miłości młodych kochanków z Verony Romeo i Julia Williama Szekspira. Na podstawie tego dramatu skomponowano aż 11 oper, 3 balety oraz kilka utworów czysto symfonicznych. Jedną z najczęściej wystawianych oper jest właśnie opera Charlesa Gounoda, do której libretto – najbliższe dramatowi Szekspira – skonstruowali  Jules Barbier i Michel Carré.

W ujęciu Michała Znanieckiego powstał barwny, dynamiczny spektakl, który ogląda się z dużą satysfakcją, podnosi ją wydatnie pieczołowicie dobrana obsada. W inauguracyjnym przedstawieniu wystąpią m.in. Ewelina Szybilska (Julia), Andrzej Lampert (Romeo), Bogdan Kurowski (Ojciec Laurenty), Paweł Konik (Mercutio). Chór i Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadzi Przemysław Neumann.     

Adam Czopek