Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Inauguracja sezonu w Teatrze Wielkim w Poznaniu

W niedzielę 11 września Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza do Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na uroczystą inaugurację sezonu artystycznego. Przygotowano na tę okazję Messa da Requiem Giuseppe Verdiego, jedno z największych dzieł tego gatunku.

Ilustracja z prawykonania Mszy

Impulsem do skomponowania wielkiej mszy żałobnej Messa da Requiem stała się śmierć Alessandro Manzoniego, wybitnego włoskiego poety i pisarza, którego Verdi szczerze podziwiał i darzył ogromnym szacunkiem. „ Z nim kończą się nasze najczystsze, najświętsze, najwyższe cnoty” – napisał kompozytor w jednym z listów. Pierwsze wykonanie dzieła odbyło się 22 maja 1874 roku w mediolańskim kościele San Marco, dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci poety. Świadkami tego wydarzenia było wielu specjalnie na tą okazję zaproszonych gości. Prowadził je osobiście kompozytor. Sukces przeszedł wszelkie oczekiwania, zachwyt świadków prawykonania odnosił się do dzieła, będąc zarazem manifestacją szacunku dla jego twórcy. Verdiowskie Requiem napisane na 4 głosy solowe (sopran, mezzosopran, tenor i bas), chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, to dzieło pełne wyjątkowego skupienia, łączące w sobie wzniosły styl z głębią uczuć, ekspresję muzyki z łacińskim tekstem mszy za zmarłych. „Opera dla Pana Boga” – powiedział jeden z krytyków. Można powiedzieć, że rozgrywając się między dwoma przeciwstawnymi biegunami: światłem a ciemnością, niebem a piekłem, oraz w rozległym obszarze dźwiękowym zawartym między delikatnym pianissimo a potężnym fortissimo. Ale również między subtelnością solowego śpiewu a potęgą tutti w orkiestrze i chórze, jest szczytowym osiągnięciem romantyzmu w muzyce o wyjątkowo intensywnym oddziaływaniu. Groza Sądu Ostatecznego łączy się tutaj z błagalną prośbą o przebaczenie i wybawienie. Rozległa skala ekspresji, kreślona w mistrzowski sposób muzyką i śpiewem: rozpacz, ból, przerażenie i tragiczna rezygnacja, nie pozostawiają obojętnym żadnego odbiorcy. Muzyka Requiem jest żywa i pełna dramatyzmu, a przy tym bardzo szczera i odzwierciedlająca pogląd Verdiego, że śmierć jest wszystkim co istnieje w życiu. Bo zgodnie z twierdzeniem André Malaraux – „Tylko muzyka może mówić o śmierci.”

Poznańskie wykonanie tego wspaniałego dzieła poprowadzi Marco Guidarini. W kwartecie solistów wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Gosha Kowalinska (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) oraz Rafał Korpik (bas). Solistom towarzyszyć będą Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Adam Czopek