Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Łódzkie Spotkania Baletowe

Teatr Wielki w Łodzi, zgodnie z wieloletnią tradycją, tym razem od 7 do 23 października będzie organizatorem i gospodarzem kolejnego festiwalu tańca o międzynarodowym wymiarze. Tegoroczny, już 26 Festiwal ma nieco skromniejszy – niż w poprzednich edycjach – wymiar, jego wydarzenia będą się odbywały w każdy weekend października. Zapowiedziano udział trzech zagranicznych i jednego krajowego zespołów baletowych.

Plakat Łódzkich Spotkań Baletowych

Od 1968 roku, co dwa lata, scena Teatru Wielkiego w Łodzi staje się na kilka tygodni  europejskim centrum baletu współczesnego i tańca klasycznego. Festiwal jest imprezą non-profit. Naczelną jego ideą jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych zarówno w formie tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego poprzez prezentowanie najwybitniejszych zespołów baletowych z całego świata. Od samego początku festiwal jest prowadzoną z rozmachem organizacyjnym areną konfrontacji wszystkich znanych w świecie zespołów baletowych, które w Łodzi prezentowały swoje najbardziej wartościowe spektakle. Festiwalowa publiczność podziwiała najsłynniejsze zespoły baletowe, na czele z: Balet XX wieku Maurice Béjarta, Ballet National de Cuba, Ballet Rambert i Sadlers Wells Royal Ballet z Wielkiej Brytanii, Cullberg Ballet ze Szwecji, Het Nationale Ballet z Holandii, Baletto di Toscana z Włoch, ISO Dance Theatre z USA, St. Petersburski Teatr Baletu Borisa Ejmana z Rosji. Systematycznie pojawiał się na festiwalu, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, oraz balet Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Swoją obecność tutaj zaznaczyli niemal wszyscy znani i cenieni w świecie choreografowie z: Maurice’em Béjartem, Rolendem Petit, Alicją Alonso, Gray Vederomen, Ewą Wycichowską, Pavelem Smok, Georgem Balanchinem i Hansem van Manenem, na czele. Szerokim echem odbiły się przedstawienia:  Bolera Béjarta, Czerwonej Giselle, Braci Karamazow i Mistrza i Małgorzaty Borysa  Ejfmana, Giselle Matsa Eka, Królowej śniegu Davida Bintley’a, „Wolfganga Amadeusa” i „Ziemi obiecanej” Gray Vederona. „Legendy o Józefie” Emila Wesołowskiego, Misterium słońca i Misterium ziemi  Ewy Wycichowskiej. Wydarzeniem poprzednich Spotkań była wizyta zespołu Ballet National de Marseille, który w ramach jednego wieczoru zaprezentował opracowania choreograficzne do muzyki Chopina, Strawińskiego i Ravela oraz Poskromnienie złośnicy z muzyką Goldmarka i w choreografii László Seregi wystawiony przez The Hungarian National Ballet z Opery w Budapeszcie.

Tegoroczny 26 Festiwal Łódzkich Spotkań Baletowych zainauguruje zespół Sasha Waltz & Guests, który 7 i 8 października zaprezentuje autorski, opracowany przez Shasę Waltza, spektakl Sym-phonie MMXX na taniec światło i orkiestrę do muzyki Georga Friedricha Haasa, skomponowanej specjalnie do tego przestawienia. „Sasha Waltz i jej zespół połączyli w tym spektaklu muzykę, taniec i sztuki plastyczne, tworząc dzieło wypełniające cały wieczór, które „jak sejsmograf odzwierciedla przeciwieństwa i sprzeczności naszej obecnej rzeczywistości.”

Na 11 i 12 października zapowiedziano przedstawienie Barbarzyńskie noce, albo pierwsze poranki świata  w opracowaniu choreograficznym Hervé Koubi do muzyki składającej się z fragmentów dzieł: Mozarta, Fauré, Wagnera oraz tradycyjnej muzyki algierskiej i gregoriańskiej. „Zdecydowałem się podzielić moją drogą, która świadczy o mojej woli wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi, naprzeciw nieznanemu, ku rzeczywistości….” – powiedział twórca tego spektaklu, algierski tancerz i choreograf.

Barbarzyńskie noce

15 i 16 października, Wieczór z Nederlands Dans Theater, który przedstawi  trzyczęściowy spektakl rozpoczynający się od baletu Gods and Dogs, do którego choreografię opracował Jiři Kylián. Drugą część wieczoru wypełni balet Figures in Extinction (1.0)  w choreografii Crystal Pite i Simon Mcburney. Spotkanie z renomowanym zespołem Nederlands Dans Theater zakończy La Ruta w reżyserii Gabriela Carrizo z muzyką Raphaële Latini’ego.

Na zakończenie tegorocznej 26 edycji Łódzkich Spotkań Baletowych, zespół gospodarzy przygotował prapremierę baletu Casanova, do muzyki Antonio Vivaldiego. Choreografię do tego wydarzenia opracował Gray Veredon. Raz jeszcze, ale w nieco innym wymiarze, poznamy kolejną wersję historii legendarnego uwodziciela. To wydarzenie zaplanowano na 22 i 23 października.

 XXVI Łódzkim Spotkaniom Baletowym towarzyszyć będzie wystawa fotografii baletowej Joanny Miklaszewskiej zatytułowana „Baletem malowane”. Wystawę będzie można oglądać w foyer Teatru Wielkiego.

Adam Czopek