Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Madama Butterfly na zakończenie sezonu

Opera Śląska w Bytomiu 20 czerwca kończy swój 78 sezon artystyczny przypomnieniem inscenizacji opery Madama Butterfly w reżyserii Henryka Konwińskiego. Przedstawienie odbędzie się w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Partię tytułowej bohaterki zaśpiewa Anna Wiśniewska – Schoppa, partnerować jej będą: Łukasz Załęski – Pinkerton, Stanisław Kuflyuk – Konsul Scharples oraz Anna Borucka – Suzuki. Przedstawienie, od dyrygenckiego pulpitu  poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Madama Butterfly na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu, zdj, mat. Opery

Opera Śląska w Bytomiu, z racji generalnego remontu oraz modernizacji sceny i jej zaplecza jest od dwóch lat teatrem bezdomnym. Mimo tego nadal dba o swoją publiczność wystawiając przedstawienia w wielu śląskich miastach. Inauguracja bieżącego sezonu odbyła się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, gdzie prezentowano operę Romeo i Julia Gounoda. Traviatę Verdiego i Sekret Requiem  zrealizowano w Chorzowskim Centrum Kultury. Część przedstawień wystawiano w gościnnym Teatrze Śląskim w Katowicach, dla muzycznych wydarzeń wykorzystywano również Salę Koncertową im. Adam Didura w gmachu Opery w Bytomiu. Ostatnio w Bytomskim Centrum Kultury prezentowano koncertowe wykonanie Don Pasquale Donizettiego. 

20 czerwca 2023, raz jeszcze zabrzmi jedna z najsłynniejszych oper świata, która od 1904 roku praktycznie nie schodzi ze sceny. Opowiada ona dramatyczną historię związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San – tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika stacjonujących w Nagasaki wojsk amerykańskich. Muzyka Pucciniego towarzysząca temu co  dzieje się na scenie  urzeka kolorytem, subtelnością emocji, a w finale wielkim ludzkim dramatem.  

Adam Czopek