Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Mozart w Operze Kameralnej

Na 7 maja Warszawska Opera Kameralna zapowiedziała początek 31 Festiwalu Mozartowskiego, który potrwa do 10 lipca.  Pogram festiwalu – jak zwykle – został zestawiony z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieł oratoryjnych, kameralnych i symfonicznych. Koncert inauguracyjny odbędzie się w  Filharmonii Narodowej. W jego programie uwertury Mozarta w wykonaniu Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej oraz program zatytułowany ,,Jazz z MACV’’ w wykonaniu Krzysztofa Herdzina.

Warszawski Festiwal Mozartowski powołał do życia w 1991 roku Stefan Sutkowski, ówczesny dyrektor WOK, z okazji obchodów 200-setnej rocznicy śmierci genialnego kompozytora. Program pierwszego festiwalu obejmował większość dzieł scenicznych Mozarta, w tym jego słynne Requiem KV 626 oraz najważniejsze dzieła symfoniczne, msze i muzykę kameralną, arie koncertowe. Cechą charakterystyczną tego festiwalu był fakt prezentowania przez wiele lat oper Mozarta w reżyserii Ryszarda Peryta. Miejscami przedstawień i koncertów, poza siedzibą WOK, były zabytkowe wnętrza warszawskich kościołów i pałaców. Warszawa do 2006 roku była jednym miejscem na ziemi, gdzie można było zobaczyć w zwartej formie wszystkie dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zgodnie z wieloletnią tradycją tegoroczny festiwal oferuje swoim melomanom najsłynniejsze opery Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieła oratoryjne, kameralne i symfoniczne. W trakcie tej edycji zostaną wystawione interesujące inscenizacje Czarodziejskiego fletu (reżyseria Giovanny Castellanos), Wesela Figara (reżyseria Grzegorz Chrapkiewicz), Idomeneo oraz Don Giovanni (reżyseria Michał Znaniecki), Cosi fan tutte (reżyseria Marek Weiss), Uprowadzenia z seraju (reżyser wznowienia Grzegorz Boniecki). Oczywiście nie zabraknie słynnego Requiem KV 626, które będzie miało dwa wykonania pod dyrekcją Krzysztofa Meisingera. Najpierw 20 maja w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, następnie 10 czerwca w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Kwartet solistów utworzą: Natalia Rubiś, Agnieszka Rehlis, Andrzej Lampert, Łukasz Klimczak. 

W ramach tej edycji odbędzie się również Mozart Junior Festiwal. Będzie to trzecia edycja imprezy  przeznaczonej dla najmłodszych, mająca na względzie szeroko pojętą funkcję edukacyjną. Na otwarcie przedstawienie Orientalna awanturka, przygotowanena bazie opery Uprowadzenie z Seraju. W takiej samej formie,opery dla dzieci, pojawi się na scenie WOK Czarodziejski flet piccolo oraz Bastien i Bastienne, jedna z najwcześniejszych oper geniusza z Salzburga. Miejscem wydarzeń Mozart Junior Festiwal będzie siedziba WOK na Al. Solidarności oraz Basen Artystyczny na Konopnickiej.

Wśród wielu znanych i cenionych artystów jacy się w 31 edycji Festiwalu Mozartowskiego pojawią znaleźli się: Agnieszka Duczmal i jej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Dyrygenci: Piotr Sułkowski, Dirk Vermeulen, Tadeusz Kozłowski, Marcin Sompoliński. Śpiewacy: Joanna Moskowicz, Gabriela Gołaszewska, Karina Skrzeszewska, Tomasz Kumięga, Artur Janda. Gościem festiwalu będzie Elizabeth Pticairn, właścicielka słynnego, historycznego ,,Purpurowego Stradivariusa’’.

Gala Finałowa zaplanowana na 10 lipca, odbędzie się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. „Dwuczęściowe show mozartowskie, w którym – jak w szekspirowskim Śnie nocy letniej – mylą się kochankowie, pojawiają się niezapowiedziani goście, dochodzi do zaskakujących qui pro quo. Podstawą fabularną jest Così fan tutte, ale w trakcie tej przedziwnej i przepięknej nocy usłyszymy także wyimki z Don GiovanniegoWesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu.” – Podają materiały Warszawskiej Opery Kameralnej. Reżyseria wieczoru będzie dziełem Tomasza Cyza.

                                                                                             Adam Czopek