Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Niedziela Palmowa z Requiem Verdiego

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w niedzielę 2 kwietnia na wykonanie Messa da Requiem Giuseppe Verdiego. jednej z najwspanialszych mszy żałobnych w światowej  literaturze muzycznej. Dzieło od swojego prawykonania 22 maja 1874 roku w mediolańskim kościele San Marco, dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Manzoniego, któremu jest dedykowane, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a każde jego wykonanie przyjmowane jest z wielką uwagą i ma charakter muzycznego święta. 

Świadkami pierwszego wykonania było wielu specjalnie na tą okazję zaproszonych gości. Prowadził je osobiście kompozytor, partie solowe śpiewali: Teresa Stolz, Maria Waldmann, Giuseppe Capponi i Armando Maini. Sukces prawykonania przeszedł wszelkie oczekiwania, zachwyt świadków prawykonania odnosił się do samego dzieła, będąc zarazem manifestacją szacunku i uznania dla jego twórcy. Zainteresowanie nowym dziełem podziwianego Maestra było tak wielkie, że szybko zdecydowano o dodatkowych trzech wykonaniach Requiem w mediolańskiej świątyni, dyrygowanych przez Franco Faccio. 25 maja wykonano Requiem w La Scali pod dyrekcją kompozytora.    

Od tego czasu praktycznie nic się nie zmieniło, Requiem Verdiego nadal budzi zachwyt słuchaczy mistrzowską konstrukcją, dramaturgiczną głębią i szczerością emocji, ujmując przy tym swoim monumentalnym, pełnym tragizmu i skupienia, charakterem.

W Łodzi kwartet solistów stworzą: Joanna Woś, Agnieszka Makówka, Dominik Sutowicz i Grzegorz Szostak. Solistom będzie towarzyszył Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą, Rafała Janiaka.

Z jednej strony wykonanie Requiem w Niedzielę Palmową będzie wstępem do rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Święta Wielkanocne, z drugiej będzie poświęcone pamięci papieża Jana Pawła II w kolejną rocznicę Jego śmierci.

Adam Czopek