Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Recenzje płytowe

Nowości DUX-u

Katalog tej znanej polskiej firmy fonograficznej wzbogacił się ostatnimi czasy o kilka interesujących albumów, w zestawie których dominuje muzyka polska w wykonaniach młodych polskich muzyków.

Ślad ocalony album firmowany przez Filharmonię Gorzowską prezentuje muzykę filmową Artura Malawskiego z obrazu Robinson warszawski z 1950 roku oraz Romana Palestra Miasto nieujarzmione. W obu przypadkach chodzi o ten sam film, którego historia ginie w mrokach dziwnych i niezrozumiałych powojennych czasów.  Nagrania pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej dokonano w oparciu o redakcję partytur i głosów orkiestrowych dokonanych przez Kamila Staszowskiego. W towarzyszącym albumowi buklecie można przeczytać, że: ‘muzyka Malawskiego napisana do „Robinsona warszawskiego” zaginęła razem z kopią pierwszej wersji tego filmu, która nigdy nie była wyświetlana na ekranach”. Jej partytura została odnaleziona w roku 2020 w zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego”. Miłośnicy muzyki filmowej nie powinni pominąć tej okazji poznania jej. 

Równie interesująco prezentuje się dwupłytowy album z muzyką kameralną Artura Malawskiego, z twórczością którego coraz częściej można się spotkać na estradzie koncertowej. Album prezentuje utwory skomponowane w większości na fortepian i skrzypce oraz w kilku przypadku również na głos. W Triu do wspomnianych instrumentów dochodzi wiolonczela. Kilka prezentowanych utworów to światowe premiery fonograficzne.   

Polisch violin duo, stworzone przez dwoje młodych skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Laguniak prezentuje utwory na dwoje skrzypiec, polskich kompozytorów współczesnych: Grażyny Bacewicz, Tadeusza Paciorkiewicza, Michała Spisaka oraz Mieczysława Weinberga. 

Głos płaczu mojego, to prawosławne hymny triodionu postnego, nagrane przez „Towarzystwo Śpiewacze Varslavia” rzadka okazja podziwiania śpiewu liturgicznego obrzędu prawosławnego z jego specyficznym klimatem i kolorytem brzmieniowym.

Na drodze  do nowej harmonii trzypłytowy album prezentujący warsztat artystyczny i profesjonalizm pedagogów Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu Akademii im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

ART Chamber ensemble w składzie Julita Przybylska- Nowak (fortepian), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) i Jarosław Pietrzak (skrzypce) prezentują muzykę Josepha Achrona Hebrew Melody, Joachima Mendelsona Sonata na skrzypce i fortepian,  Szymona Laksa Sonata na wiolonczelę i fortepian, Józefa Koflera Capriccio oraz Benjamina Leesa Trio fortepianowe nr 2 „Silent Voices.  Interesujący zestaw utworów i równie interesujące wykonanie.

Miłośników kontrabasu zainteresuje z pewnością album Polisch doubel bass music dający rzadką okazję posłuchania solowego brzmienia kontrabasu i jego współbrzmienia z fortepianem. Karol Nasiłowski (kontrabas) i Dominik Wizjan (fortepian) udowadniają, że to może być interesujące doświadczenie.

Album Światowe przeboje to zestaw najbardziej znanych utworów muzyki rozrywkowej, do których dodano dwa wielkie przeboje operowe: Va pensiero   z Nabucco Giuseppe Verdiego oraz Nessun dorma z Turandot Giacomo Pucciniego. Autorem aranżacji wszystkich prezentowanych w albumie utworów jest Piotr Jańczak, zarazem współzałożyciel i dyrygent Polskiego Chóru Męskiego. Typowe nagranie do posłuchania dla relaksu w niedzielne popołudnie.  

Adam Czopek