Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Opera Śląska jedzie do Estonii

Opera Śląska w Bytomiu otrzymała zaproszenie z prestiżowego i cieszącego się dużą popularnością estońskiego festiwalu –  Saaremaa Opera Festival, który organizowany jest od 1999 roku na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa. 

Wizyta Opery Śląskiej zapowiedziana została w dniach 20 – 24 lipca. Blisko 200 osobowy zespół z Bytomia zaprezentuje w Estonii pięć spektakli, w tym jeden premierowy, galę operową oraz spektakl dla młodego widza. Większość przedstawień to realizacje cenionego reżysera teatralnego i operowego Michała Znanieckiego od wielu lat współpracującego z Operą Śląską.

Pierwszym z zaprezentowanych przedstawień będzie opera Romeo i Julia Gounoda, która miała swoją premierę w 2017 roku. W głównych partiach zaprezentują swój wokalny kunszt i aktorski talent Ewelina Szybilska w roli Julii i Andrzej Lampert jako Romeo. Ta inscenizacja Michała Znanieckiego otrzymała prestiżową nagrodę Złotej Maski.

Kolejny festiwalowy wieczór to autorski spektakl teatralno-operowy Michała Znanieckiego – Sekret Requiem, wywiedziony z historii tajemniczej śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego ostatnim dziełem miała być ta msza żałobna. Niestety, kompozytor nie zdążył jej dokończyć, uczynił to jego uczeń Franc Süssmayr. Spektakl, w połączeniu z interpretacją baletową Requiem d-moll KV 626, stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzający publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną. Autorem choreografii baletowej wersji Requiem jest Jacek Tyski. Jeszcze tego samego wieczora festiwalowa publiczność obejrzy kolejne autorskie przedstawienie Michała Znanieckiego, Czekając na Chopina. Specjalną atrakcją wieczoru będzie udział Estońskiej artystki Juuli Lill, która wystąpi w roli George Sand. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się spektakl Traviaty Verdiego też w reżyserii Michała Znanieckiego. Ciekawostką tego przestawienia jest zmiana funkcji Violetty Valery, która w tej wersji jest szefową magazynu mody i walczy nie z gruźlicą lecz chorobą nowotworową. W głównych partiach zobaczymy Ruslanę Koval (Violetta Valery), Andrzeja Lamperta (Alfredo Germont) i Stanislava Kuflyuka (Giorgio Germont).

Ostatnie dwie propozycje bytomskich artystów to wielka Gala Operowa z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej, a także – na zakończenie festiwalu – gala operowa dla dzieci, podczas której zaprezentowana zostanie jednoaktowa opera Flis Stanisława Moniuszki, w której ponownie wystąpi Juuli Lill.

Kierownictwo muzyczne całego tournée sprawować będą, Przemysław Neumann i Maciej Tomasiewicz.

Adam Czopek