Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Tango w Operze Krakowskiej

Na 19 i 20 listopada zapowiedziano w Operze Krakowskiej premierę trzyaktowej  opery Tango Michała Dobrzyńskiego w librettem wywiedzionym z Tanga Sławomira Mrożka. Zakończona sukcesem prapremiera opery miała miejsce, 8 grudnia 2017 roku na scenie Warszawskiej Operze Kameralnej, na zamówienie której powstała.  Przygotował ją zespół: Maciej Wojtyszko – reżyseria, José Maria Florêncio – kierownictwo muzyczne, Katarzyna Gabrat-Szymańska – scenografia, Wiganna Papina – kostiumy. Choreografię i ruch sceniczny opracował Jarosław Staniek.

Tango Sławomira Mrożka należy do najwybitniejszych dramatów jakie powstały w powojennej Polsce. Dzieło opublikowano w 1964 roku, jego prapremiera sceniczna miała miejsce w 1965 roku w Teatrze Dramatycznym w Bydgoszczy. Dramat wydano w 1973 roku w Wydawnictwie Literackim . Sztukę zdjęto ze scen polskich w 1968 roku, po tym jak cenzura zakazała jej wystawiania – była to reakcja na opublikowany przez Mrożka list w  Le Monde i Kulturze, w którym to liście pisarz wypowiedział się przeciwko interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji.

Tango, fot. Jarosław Budzyński, mat. teatru

Bohaterem dramatu jest Artur, syn awangardowego artysty Stomila i Eleonory. Rodzice burzyli się przeciwko tradycji, szokowali i burzyli stary porządek. Artur dorasta więc w świecie pozbawionym ładu, hierarchii i moralnego porządku. On sam nie ma więc możliwości buntowania się przeciwko konwencji i uzyskania w ten sposób dojrzałości. Ten dramat jest pierwszym dziełem jakie  Mrożek napisał po opuszczeniu Polski w 1963 roku. Głośny sukces prapremiery sprawił, że Tango z mety weszło do kanonu sztuk dramatycznych. Po premierze w Bydgoszczy jeszcze w tym samym roku wystawiono Tango w Warszawie, Krakowie, Londynie, Belgradzie. Ponadto dwukrotnie realizowano ten dramat w Teatrze Telewizji Polskiej – 1992 oraz 1999.

Zapowiedziana premiera w Operze Krakowskiej będzie w zasadzie powtórzeniem prapremierowej realizacji przygotowanej w Warszawskiej Operze Kameralnej wyreżyserowanej przez Macieja Wojtyszkę. Dyrygować będzie prof. Piotr Sułkowski, od tego sezonu dyrektor Opery Krakowskiej. W głównych rolach wystąpią: Jan Jakub Monowid (Artur), Piotr Nowacki (Edek), Karol Skwara (Eugeniusz), Joanna Freszel (Eleonora), Marzanna Rudnicka (Eugenia), Piotr Płuska (Stomil) i Aleksandra Żakiewicz (Ala). Solistom towarzyszyć będą Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Orkiestra Opery Krakowskiej.

Sądzę, że pomysł, aby właśnie na bazie „Tanga” stworzyć polską operę, zasługuje na uznanie. Oto mamy mądry, przewrotny utwór literacki i myśli zawarte w słowach, które wręcz podpowiadają dźwięki, proszą, aby je usłyszeć. […] Michał Dobrzyński usłyszał. My wszyscy – pozostali współtwórcy tego wydarzenia – staraliśmy się jak najrzetelniej odczytać intencje obu autorów i z zaskoczeniem odnajdowaliśmy w muzyce kolejne zabawne, oryginalne i równocześnie wierne przesłaniu Mrożka harmonie. – powiedział po warszawskiej premierze Maciej Wojtyszko, jej reżyser.

Adam Czopek