Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Te Deum Laudamus w Krakowie

Bazylika Na Skałce, miejsce koncertu

Opera Krakowska wspólnie z klasztorem Paulinów na Skałce zaprasza na 24 maja  wielki koncert „Te Deum Laudamus” przygotowany w ramach 24 letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, z okazji 550. rocznicy nieprzerwanej obecności zakonu Paulinów w świątyni na krakowskiej Skałce. Będzie to jedno z centralnych wydarzeń roku jubileuszowego fundacji klasztoru Paulinów na Skałce założonej przez Jana Długosza w 1472 roku.

W atrakcyjnym programie koncertu, który odbędzie się na dziedzińcu Bazyliki na Skałce, wykorzystane zostaną fragmenty oper nawiązujące do muzyki sakralnej. Oczywiście nie może zabraknąć w tego typu koncercie fragmentów oper Stanisława Moniuszki – Halka i Straszny dwór. Będą one wstępem do prezentacji wielkich scen operowych wykorzystujących muzykę sakralną – Te Deum z I aktu Tosci Pucciniego, Regina Coeli z I aktu Rycerskości wieśniaczej Mascagniego oraz słynny chór jeńców żydowskich, Va pensiero z III aktu Nabucco Verdiego. Uzupełnieniem programu będą słynne modlitwy m.in. Casta Diva z i aktu Normy Belliniego.   

Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń, towarzyszyć im będą Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Adam Czopek