Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Traviata wraca do Łodzi

Najnowszy plakat

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w piątek 9 lutego na premierę nowej inscenizacji Traviaty  Giuseppe Verdiego, jednej z najpopularniejszych oper na świecie. Będzie to piąta już inscenizacja tego dzieła na łódzkiej scenie. Poprzednie inscenizacje miały swoje premiery w 1955 roku, następne w 1972, 1987 oraz 2013 roku. Tym razem premierę  zrealizuje zespół: Pia Partum – reżyseria, Katarzyna Borkowska – scenografia i światło oraz Wojciech Dziedzic – kostiumy. Kierownictwo muzyczne premiery sprawować będzie Marcin Nałęcz-Niesiołowski. 

Znając popularność tej opery trudno uwierzyć, że jej prapremiera, która odbyła się 6 marca 1953 roku, na scenie weneckiego Teatro La Fenice była jedną z największych klęsk w życiu Verdiego. Opera i jej wykonawcy zostali przez publiczność wygwizdani. Nie zrozumieliście niczego z mojej muzyki”– powiedział prapremierowym wykonawcom Verdi, który kilka dni później wycofał partyturę i zapowiedział, że więcej dla La Fenice nie skomponuje żadnej opery – słowa dotrzymał!

Joanna Woś w Traviacie, w inscenizacji z 1987 roku, T.W. w Łodzi

Mimo tego kompozytor głęboko wierzył w wartości swojego dzieła.  Więc kiedy padła propozycja jego ponownego wystawienia, nie wahał się z wyrażeniem zgody. Czternaście miesięcy po klęsce w La Fenice Traviatę wystawiono 5 czerwca 1854 roku ponownie, również w Wenecji, ale już w Teatro San Benedetto. Sukces przeszedł wszelkie oczekiwania. Od tego momentu Traviata ani na moment nie zeszła z teatralnego afisza, i tak jest do dzisiaj. Publiczność chętnie biegnie do opery na kolejne jej przedstawienie, bo jednak partytura tej opery to w całości jedno wielkie arcydzieło o wspaniałej subtelnej melodyce i wielkiej sile ekspresji. Prawdziwe bogactwo niezapomnianych melodii. Wykorzystują to śpiewaczki tworząc niezapomniane kreacje partii nieszczęśliwej Violetty. W Łodzi do historii przeszły pamiętne kreacje: Zofii Rudnickiej, Delfiny Ambroziak, Teresy May-Czyżowskiej, Krystyny Rorbach, Joanny Woś, Anny Jeremus, Doroty Wójcik.

Adam Czopek