Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Wieczór  baletowy w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza 11 czerwca na kończącą jubileuszowy sezon premierę trzyczęściowego spektaklu baletowego. Złożą się na niego Bolero Maurice’a Ravela w opracowaniu choreograficznym Jacka Przybyłowicza. Ten niezmiernie popularny utwór od lat stanowi inspirację dla wielu choreografów. Pierwszą choreografię Bolera opracowała Bronisława Niżyńska, dla zespołu Idy Rubinstein. Jej pierwsze wykonanie odbyło się 22 listopada 1928 roku  w Operze Paryskiej. Później obrazy choreograficzne tworzyli do tego utworu Michaił Fokin, Serge Lifar oraz Maurice Béjart. W Polsce po raz pierwszy wystawiono Bolero na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu w 1965. Warszawski Teatr Wielki zaprezentował premierę 11 marca 1971 roku w opracowaniu choreograficznym Witolda Borkowskiego. Łódzcy miłośnicy baletu mogli już podziwiać to urokliwe dzieło w ramach Wieczoru Antala Fodora w maju 1996 roku oraz drugi raz od 26 listopada 2000 roku w choreografii Giorgio Madii.

Mandragora, balet  Karola Szymanowskiego miał swoją prapremierę w czerwcu 1920 roku, w trakcie przedstawienia komedii Moliera Mieszczanin szlachcicem w Teatrze Polskim w Warszawie. Akcja baletu jego postacie i intryga wywiedzione zostały z włoskiej komedii dell’arte. W 1961 roku wystawiono Mandragorę jako samodzielny balet na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Choreografia była dziełem Janiny Jarzynówny-Sobczak. Kolejne lata przyniosły premiery na scenie stołecznego Teatru Wielkiego, który jeszcze dwukrotnie sięgał po ten balet oraz Opery Wrocławskiej. Łódzki Teatr Wielki wprowadza ten balet do swojego repertuaru pierwszy raz, choreografia będzie dziełem Grzegorza Brożka.

Wieczór uzupełni Displaced do muzyki  angielskiego kompozytora  Edwarda Elgara, w opracowaniu choreograficznym Joshua Legge.

Kierownictwo muzyczne całego wieczoru sprawuje Adam Banaszak.

– „Nie mam wątpliwości, że te jakże różne w swojej stylistyce muzycznej kompozycje zaprezentowane przez trzy odmienne osobowości choreograficzne – w wykonaniu naszego zespołu baletowego przyniosą interesujący i atrakcyjny spektakl będący znakomitym przykładem współczesnego teatru tańca.” – pisze dyrektor Dariusz Stachura. 

                                                                                            Adam Czopek