Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Wieczór baletowy w Operze Śląskiej

Trwający od początku tego roku remont gmachu opery Śląskiej w Bytomiu zmusza dyrekcję do poszukiwania miejsc na kolejne premiery i przedstawienia, które z jednej strony zapewnią zajęcia zespołom artystycznym, z drugiej nie pozwolą zapomnieć publiczności o teatrze i jego dokonaniach. Najczęściej przedstawienia i premiery przenoszone są do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach, Chorzowskiego Centrum Kultury.

Tak też będzie w przypadku najnowszej premiery baletowej Pictures of Poland, na którą Opera Śląska zaprasza 4 czerwca do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 7 czerwca do Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Balet Pictures of Poland, to choreograficzno-plastyczna opowieść o dziejach Polski i Polaków. Spotkacie się Państwo z widowiskiem odnoszącym się do ważkich wartości narodowych w dziejach każdego narodu. W tym przypadku odnosić się one będą do: wolności, solidarności, ofiarności i dumy. Akcja baletu zabierze widzów w podróż po najciekawszych wydarzeniach związanych z naszą historią, począwszy od powstania Państwa Polskiego, aż do czasów współczesnych. Będzie to baletowy teatr symboli zbudowany na bazie najistotniejszych wydarzeń naszej historii.

Podstawą muzyczną spektaklu tworzy album Poland grupy Tangerine Dream, grającej elektroniczną muzykę o charakterze symfonicznego rocka. Pomysłodawcą, reżyserem i choreografem widowiska jest  Artur Żymełka – nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” oraz Złotą Maską w kategorii „Przedstawienie roku 2021” – za wyreżyserowany spektakl baletowy Sól Ziemi Czarnej. 

Scenografia będzie dziełem Piotra Tetlaka, projekty kostiumów Małgorzaty Słoniowskiej, wizualizacje Jakuba Psuja. Przypominam; 4 czerwca Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 7 czerwca Teatr im. Wyspiańskiego w Katowicach.

„Niespotykane połączenie baletu z elektronicznym rockiem. Historii ze współczesnością.  Legendarnego albumu Poland  grupy Tangerine Dream z wyjątkową choreografią Artura Żymełki…” – zapowiada dyrekcja Opery Śląskiej

                                                                                                   Adam Czopek