Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Wspominając Zdzisława Klimka

12 kwietnia 2023, w wieku 92 lat, odszedł Zdzisław Klimek, wielki artysta przez kilkadziesiąt lat związany z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na jego scenie wykreował postaci wielu bohaterów wielkiego repertuaru barytonowego. Ceniono go za pamiętne kreacje Janusza w Halce, Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, Malatesty w Don Pasquale i Lorda Ashtona w Łucji z Lammermoor Donizettiego, Konsula Sharplessa w Madame Butterfly Pucciniego, Hrabiego Lunę w Trubadurze Verdiego. Ceniono jego kreacje  tytułowego Oniegina w operze Czajkowskiego i Rigoletta Verdiego.  Zdzisław Klimek po raz ostatni wystąpił na scenie Teatru Wielkiego w 1982 roku, śpiewając Miecznika. W ciągu kariery zaśpiewał na warszawskiej scenie ponad tysiąc przedstawień. Śpiewał także na scenach zagranicznych, między innymi w. Berlinie, Moskwie, Dreźnie, Pradze, Genewie i Lipsku, Pradze i Essen.

Zdzisław Klimek zdj. arch. T.W.-O.N.

Artysta urodził się 2 września 1930 roku w Sosnowcu. Studiował w PWSM w Łodzi w klasie Grzegorza Orłowa. Po studiach wyjechał do Wenecji, gdzie kształcił się u słynnej sopranistki Margherity Carosio. Debiutował 25 marca 1952 w Operze Warszawskiej jako Giorgio Germont w Traviacie w towarzystwie, Ewy Bandrowskiej- Turskiej w roli Violetty i Michała Szopskiego w partii Alfreda. Jednak początki jego kariery były związane w Operą w Łodzi, gdzie otrzymał pierwszy swój angaż. Po trzech łódzkich sezonach przechodzi od Opery Warszawskiej, z którą wiążę się na całą karierę. Szybko stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów warszawskiej sceny operowej. Wiele jego kreacji zyskało entuzjastyczne oceny krytyków i publiczności. W listopadzie 1965 roku śpiewał partię Janusza w Halce wystawionej w cyklu inauguracyjnych premier otwarcia Teatru Wielkiego. Szczególne uznanie przyniosły mu kreacje Posy w Don Carlosie,  Wolframa w Tannhäuserze,  Walentyna w Fauście, oraz Scarpii w Tosce. Nie unikał oper współczesnych dowodem na to: Jan Sorel w Konsulu Mentottiego, Więzień w operze Dallapicccoli, Kreon w Oedipus Rex Strawińskiego. Brał też udział w polskiej premierze Diabłów z Loudun Pendereckiego oraz prapremierze Białowłosej Czyża.    

Krystyna Jamroz – Magda Sorel, Zdzisław Klimek – Jan Sorel w Konsulu Menottiego 1971 zdj. ze zbiorów autora.

Uroczystości pogrzebowe Zdzisława Klimka odbyły się 21 kwietnia na Cmentarzu Komunalnym Północnym na warszawskich Bielanach.

Adam Czopek