Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

XXIX Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku Zdroju

Zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszy weekend lipca startuje kolejna edycja Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, który zaprasza Państwa od 1 do 9 lipca. Tegoroczna edycja zapowiada się – jak zwykle – różnorodnie, bogato i interesująco.  Na festiwalowej scenie i estradach pojawią się  między innymi; Grażyna Brodzińska, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Marc Laforet, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Piotr Pławner, Sławomir Uniatowski oraz Jacek Cygan i  Anna Jurksztowicz. Jak zawsze festiwalowe wydarzenia nie będą się ograniczały tylko do Buska Zdroju, festiwalowe koncerty będą się odbywały Szydłowie, Skalbmierzu, Ożarowie, Starachowicach, Solcu-Zdroju, Mircu czy Chmielniku. Po raz pierwszy pojawi się na mapie festiwalu kościół w Działoszycach. Każdego z festiwalowych dni publiczność będzie miała do wyboru trzy, cztery koncerty w różnych punktach świętokrzyskiego regionu.

Nowością tegorocznej edycji będzie koncert promujący festiwalowe wydarzenia. Jego miejscem będzie zamek w Ujeździe, który również po raz pierwszy pojawia się na festiwalowej mapie.  

Na inauguracyjny wieczór zapowiedziano wyreżyserowane w 2016 roku przez Jerzego Stuhra  przedstawienie opery Don Pasquale Gaetano Donizettiego w wykonaniu zespołów Opery Krakowskiej, która do Buska zjedzie również pierwszy raz.

 

Don Pasquale z Opery Krakowskiej, zdj. mat. teatru

Z pewnością ważnym wydarzeniem okaże się wykonanie 5 lipca w kościele pw. Brata Alberta w Busku -Zdroju Requiem Giuseppe Verdiego, które zabrzmi w 100 rocznicę urodzin Krystyny Jamroz, patronki festiwalu. Wykonawcy: Iwona Socha- sopran, Roksana Wardenga- mezzosopran, Tomasz Kuk – tenor, Robert Gierlach – bas, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Rogala – dyrygent, Chór Filharmonii Śląskiej przygotuje Jarosław Wolanim.  Również z okazji setnej rocznicy urodzin patronki festiwalu zostanie ponownie wyświetlony film Tadeusza Kapeli i Janusza Cegiełły „Pamięci Krystyny Jamroz” – 6 lipca.  

Równie ważnym wydarzeniem, choć zupełnie innego kalibru, będzie wieczór Waldemara Walickiego (2 lipca), który jak zwykle zaprezentuje, z właściwą sobie klasą, dowcipne skecze muzyczne, perfekcyjne wykonanie i zaskakujące aranże. Będzie to wieczór pełen humoru i znakomitej muzyki w wirtuozowskim wykonaniu.

„Fryderyk Chopin w oryginale i w opracowaniach” to koncert przygotowany przez znakomitą parę: Agata Kielar-Długosz-flet, Łukasz Długosz-flet, którzy w towarzystwie pianisty Artura Jaronia, będą prezentowali różne opracowania utworów Chopina, i nie tylko. Koncert zapowiedziano na niedzielne popołudnie 2 lipca, w pałacu w Wiśniowej.

Oczywiście nie zabraknie, tak przez wszystkich lubianej koncertów muzyki operetkowej i musicalowej w znakomitym wykonaniu: Grażyny Brodzińskiej, Magdaleny Idzik, Joanny Nawrot, Eweliny Szybilskiej, Jacka Jaskóły, Łukasza Gaja, którym towarzyszyć będzie zespół Strauss Ensemble. Programy tych koncertów zestawione  będą z największych operetkowych arii i duetów, oczywiście nie zabraknie też pięknych walców, polek i marszy Johanna Straussa.

Na finały wieczór – 9 lipca, przygotowano koncert „The best of the Voci” będzie on okazją spotkania z trzema wybitnymi, polskimi tenorami – Woytek Soko, Mikołaj Adamczyk i Miłosz Gałaj, znanymi z wielu programów telewizyjnych. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej. Program koncertu będzie złożony w największych przebojów muzyki rozrywkowej.

Pełny program tegorocznego festiwalu do pobrania pod adresem; https://www.bsck.busko.pl/…/JAMRO…/program_jamroz_v3.pdf

Adam  Czopek