Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Recenzje płytowe

Muzyczna podróż z Gary Guthmanem

Jeden z najnowszych albumów wydanych przez DUX jest efektem spotkania grona wytrawnych muzyków: Gary Guthmana (trąbka, kompozycja), Małgorzaty Zalewskiej (harfa), Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, którzy pod dyrekcją  Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka dokonali nagrania trzech najnowszych utworów Gary Guthmana, amerykańskiego wirtuoza trąbki, muzyka jazzowego, kompozytora i pedagoga.

Concerto Romantico na harfę i orkiestrę, to trzyczęściowy utwór, w którym kluczową rolę odgrywa harfa. Unosi się nad nim delikatny duch latynoskich klimatów o wyrazistym brzmieniu, wyrafinowanej instrumentacji i tanecznej lekkości, Concerto na trąbkę i orkiestrę nawiązuje w swej fakturze, z jednej strony do jazzu, z drugiej  do muzyki filmowej o gęstej, typowej dla Hollywood, instrumentacji. Każda z trzech części koncertu ma niemal balladowy charakter. Finałowa Margarita na harfę, trąbkę i orkiestrę, to prawdziwy majstersztyk pod każdym względem. 

Małgorzata Zalewska zachwyca wyrazistym arpeggio granym pięknym nasyconym dźwiękiem, w każdej z trzech części Concerto Romantico. Solistka okazuje się znakomitym wirtuozem swojego instrumentu co pozwala jej na wyeksponowanie jego możliwości brzmieniowych. Gary Guthman, wytrawny muzyk o jazzowym zacięciu, w koncercie na trąbkę pięknie prowadzi swoje solówki znakomicie je wplatając w brzmienie orkiestry. Bodaj najbardziej ujmującym momentem jest pięknie zgrana fermata w finale II części La Fontana. Drugi raz podobna fermat wybrzmiewa w finale utworu Margarira. Oboje soliści wysokiej klasy muzycy dowodzą ogromnych umiejętności współpracy z orkiestrą.

Mirosław Jacek Błaszczyk prowadzi każdy z prezentowanych utworów w przejrzysty sposób znakomicie eksponujący jego charakter i rytmikę oraz śpiewną kantylenę. Na uwagę zasługuje pięknie rozplanowana dynamika i precyzja wykonania jaką udało się osiągnąć dyrygentowi i orkiestrze. To z kolei pozwala wykonawcom na budowanie specyficznego klimatu tej muzyki.

Nagrania, których słucha się z pełną satysfakcją, urzeka pięknem melodii i świetną instrumentacją każdej kompozycji.

Adam Czopek