Wagnerowscy bohaterowie 6
Brunhilda, czyli nieposłuszna córka Jest jedną z dziewięciu córek jakie miał Wotan z Erdą, germańską boginią ziemi. Należy do grona posłanek Wotana, mających status półbogiń walkirii. Ich zadaniem jest zbieranie z bitewnych pól wybranych dusz poległych wojowników-bohaterów i przenoszenie ich…
Adam Didur w Metropolitan
Jako uzupełnienie noty biograficznej naszego wielkiego basa Adama Didura, jaka jest zamieszczona na tym portalu, proponuję Państwu dokładniejsze poznanie jego bogatej kariery w nowojorskiej Metropolitan Opera, na scenie której spędził Adam Didur 24 lata (1908 – 1932). W tym czasie…
Franco Zeffirelli, mistrz operowej klasyki
W natłoku wszelkiego rodzaju jubileuszy i rocznic jakie mieliśmy w ubiegłym roku umknęło mi stulecie urodzin Franco Zeffirellego, jedynego reżysera łączącego w swojej artystycznej drodze reżyserię operową, teatralną i filmową, będąc jednocześnie projektantem scenografii i kostiumów, czasami również świateł. Występował…
Delfina Ambroziak in memoriam
Na niedzielę 7 kwietnia Teatr Wielki w Łodzi zapowiedział koncert poświęcony zmarłej 9 stycznia 2024 roku Delfinie Ambroziak, primadonnie tego Teatru. „To będzie swoisty hołd złożony Maestrze przez artystów którzy mieli okazję i przyjemność stawać z Artystką na scenie, uczyć…
Perły w Bytomiu
Opera Śląska w Bytomiu z pasją odrabia dwuletnią przerwę remontową w działaniu swojej głównej siedziby. Jedna premiera goni drugą. Sukces Balu maskowego Verdiego był zapowiedzią możliwości zespołów teatru. Makbet z muzyką Verdiego okazał się próbą dla zespołu baletowego, z której…
Giuseppe Sinopoli, przerwana kariera
21 kwietnia 2001 roku świat obiegła wiadomość o nagłej śmierci Giuseppe Sinopolego, znakomitego muzyka, charyzmatycznego dyrygenta, cenionego kompozytora oraz lekarza specjalizującego się w psychiatrii. Zmarł nagle 20 kwietnia na zawał serca, w trakcie prowadzenia Aidy Giuseppe Verdiego, w Deutsche Oper…
Chichot historii
Na publiczny wizerunek Ryszarda Wagnera mają po dziś dzień wpływ jego antysemickie poglądy oraz ich nazistowskie konotacje. – Ja z przekonaniem uważam rasę żydowską za urodzonego wroga czystej ludzkości i wszystkiego co w niej szlachetne; uważam, ze szczególnie my, Niemcy,…
Udany powrót Nabucco w Krakowie
Ta opera, po swojej prapremierze w marcu 1842 roku w mediolańskiej La Scali, przez kilkanaście lat utrzymywała się w repertuarze teatrów nie tylko Europy. Później podzieliła los tak zwanych wczesnych dzieł, czyli trafiła na archiwalną półkę gdzie spokojnie czekała na…
W starym dworku
Jeden z najnowszych albumów wydawnictwa Acte Préalable jest próbą muzycznego powrotu do lat kiedy Polski, jako państwa nie było na mapie Europy. Były to czasy kiedy właśnie w niewielkich dworach szlacheckich kultywowano tradycje polskiej muzyki, co budowało patriotyzm i pozwalało…
Jaskółka, przyciężka operetka, czy niedoważona opera
Jesienią 1913 roku Puccini przyjechał do Wiednia by osobiście nadzorować przygotowania do austriackiej premiery Dziewczyny z zachodu, na scenie Wiener Staatsoper. Właśnie podczas tego pobytu otrzymał od Otta Eibenschütza i Henricha Berté, intendentów wiedeńskiego Carltheater intratną propozycję napisania operetki dla…