Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: grudzień 2023

André Rieu w zimowej szacie.

Najnowszy koncert André Rieu Śnieżne Boże Narodzenie, zrealizowany w Zimowym Pałacu w Maastricht, który już przed świętami trafił do kin sprawia wyjątkową satysfakcję i to nie tylko muzyczną. Koncert został zrealizowany z rozmachem i całym zestawem niespodzianek, które sprawiły, że…

Cyganeria, mistrzostwo w każdym calu

W opinii wielu to dzieło, to jedna z najdoskonalszych oper, jakie kiedykolwiek stworzono. Każdy z czterech aktów (obrazów) ma swój rytm i barwę, a postaci są wielowymiarowe i to one, oraz ich emocje, określają charakterystykę każdej sceny. Nie pamiętam już…

Victoria de los Angeles, wielka artystka, niezwykły głos

W mijającym roku obchodziliśmy stulecie urodzin, Marii Callas, Cesarego Siepi, Renaty Tebaldi, Krystyny Jamroz, Antoniny Kaweckiej Każda z wymienionych pań pozostawiła trwały ślad w historii opery. W tym samym roku urodzili się również dwaj polscy dyrygenci, Krzysztof Missona i Henryk…

Włodzimierz Kamirski, dyrygent który zawojował Australię

Ten znany i ceniony w świecie dyrygent urodził się w 1944 roku w Lublinie. Był absolwentem PWSM w Warszawie, gdzie ukończył klasę dyrygentury u prof. Stanisława Wisłockiego. Po dyplomie wyjechał jeszcze do Włoch do Ferrary, gdzie studiował u Franza Ferrary…

Madama Butterfly, japońska tragedia

Przyznać należy, że mimo sędziwego wieku piękna Madama Butterfly Giacomo Pucciniego nic a nic, nie straciła na swojej atrakcyjności. Pozostając od ponad stu lat jedną z najchętniej oglądanych i grywanych oper. Znając dzisiejszą popularność „japońskiej” opery Pucciniego trudno uwierzyć, że…

Marcelina Sembrich-Kochańska, primadonna świata

O sławie i uznaniu jakim się cieszyła ta artystka na światowych scenach dzisiejsze nasze primadonny mogą jedynie pomarzyć. Dysponowała głosem, który obejmował dwie i pół oktawy. Była pierwszą Polką, która stanęła na scenie londyńskiej Covent Garden i nowojorskiej Metropolitan Opera….

Edmund Kossowski, dążenie do perfekcji

Jego potężnie brzmiący głos o pięknej nasyconej barwie, kunszt wokalny i aktorski oraz głębia ekspresji, pozwalały mu nie tylko na wykonywanie partii w stylu włoskiego belcanta, z jednakowym sukcesem sięgał po partie w dziełach Wagnera i role charakterystyczne. Miał w…

Leopold Stokowski, dyrygent arystokrata

Uchodził za dyrygenta obdarzonego wyjątkową charyzmą, pięknego i przystojnego mężczyznę, wykwintnego w każdym ruchu i geście. Wspaniale prezentował się na koncertowej estradzie, co było siłą sprawczą jego niezwykłego powodzenia u kobiet. Trzykrotnie żonaty, był też posądzany o kilka romansów (między…

Wagnerowscy bohaterowie (2)

Parsifal, prostaczek czysty nieświadomy swego posłannictwa To uroczyste misterium muzyczne opiera się na legendzie zakonu rycerzy Graala, chroniących święte relikwie Chrystusowe: włócznię, którą zraniono ukrzyżowanego Jezusa, oraz Graala – kielicha, z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy, i do której…

Zapomniani operowi soliści, cz.1

Nie tylko śpiewające panie giną często w mrokach operowych historii, z taką samą częstotliwością dotyczy to panów. Kariery wielu naszych śpiewaków zostały zupełnie zapomniane, często na tyle, że dzisiaj trudno odtworzyć ich ścieżki. O Adamie Didurze, Janie Kiepurze, Janie Reszke,…