Maria Janowska-Kopczyńska, gwiazda niemieckich scen
Jeżeli o którejś z naszych śpiewaczek można powiedzieć, że była znaną gwiazdą niemieckich scen to właśnie o Marii Janowskiej. Obdarzona wspaniałym sopranem dramatycznym, uczennica Jana Reszke, rozpoczęła karierę w Poznaniu, gdzie na początku śpiewała partie mezzosopranowe: Zofii w Halce, Azuceny…
Setne urodziny Marii Fołtyn
Gdyby ta wielka artystka dożyła tej chwili, to 28 stycznia obchodziłaby jubileusz setnych urodzin. Pewnie z tej okazji przyjaciele i znajomi śpiewaczki urządziliby solenizantce stosowną uroczystość. A jednak ani przyjaciele, ani znajomi nie zapomnieli o tej dacie, i w niedzielę…
Nie żyje Ewa Podleś
19 stycznia, w wieku 71 lat, po długiej chorobie odeszła Ewa Podleś, jedna z największych artystek naszych czasów. Niespełna trzy miesiące wcześniej, 7 listopada 2023 roku, zmarł mąż artystki, znakomity pianista i jej częsty partner w artystycznej działalności. Kariera tej…
Traviata wraca do Łodzi
Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w piątek 9 lutego na premierę nowej inscenizacji Traviaty Giuseppe Verdiego, jednej z najpopularniejszych oper na świecie. Będzie to piąta już inscenizacja tego dzieła na łódzkiej scenie. Poprzednie inscenizacje miały swoje premiery w 1955 roku,…
Wagnerowscy bohaterowie – 4
Holender tułacz, czyli przeklęty żeglarz Pewnego lipcowego wieczoru wspólnie żoną Miną Planer i psem uciekają z Rygi przed wierzycielami ścigającymi ich za długi. Bocznymi drogami docierają do Pilawy, gdzie czeka na nich niewielki żaglowy stateczek Thetis, na którym najpierw mają…
Sławomir Żerdzicki, tenor bohaterski, ceniony reżyser
Urodził się w Lublinie 1 maja 1922 roku, i w tym mieście w 1939 roku ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego. Niczego więcej nie zdążył zrobić, bo zaledwie kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa, która przekreśliła wszystkie plany młodego chłopaka….
Tosca, w szponach władzy, namiętności i seksu
Tosca jest jednym z niewielu dzieł, w którym to co dzieje się na scenie ma ściśle określony czas i miejsce. Akcja opery rozgrywa się 17 czerwca 1800 roku w Rzymie i obejmuje 24 godziny. Kolejne akty rozgrywają się w konkretnych…
Czasami marzę o …
Przyznam się Państwu do jednego, kiedy już naoglądam się przedstawień operowych uwspółcześnionych przez różnej maści reżyserów, zaczynam tęsknić za normalnym, jak Pan Bóg przykazał, a kompozytor i jego librecista wymyślili, przedstawieniem, w którym uszanowane są autorskie didaskalia i duch czasu…
Zmarła Delfina Ambroziak
Dzisiejsza wiadomość to wielkie zasmucenie i strata dla naszego Teatru. Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy dziś rano (9 stycznia 2024 roku) wiadomość, że po długiej chorobie odeszła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej,…
Antoni Majak, śpiewak, reżyser, pedagog
Ten znakomity bas, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów, był jednocześnie śpiewakiem, aktorem i reżyserem. Karierę rozpoczął w końcówce lat dwudziestych XX wieku w warszawskich teatrzykach operetkowych. Rozpoczął od Operetki Reprezentacyjnej i Księżnej Chicago Kálmána. W ciągu dziewięciu lat, jakie…