Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: czerwiec 2023

Hans Knappertsbusch, specjalista od Wagnera

Przyznaję ten dyrygent od lat jest moim idolem jeżeli chodzi o nagrania, szczególnie oper i dramatów Ryszarda Wagnera. Dokonał ich wielu, często są to nagrania live, niektóre tytuły nagrywał po kilka razy. Większość z nich ceniłem za wspaniale rozplanowaną dynamikę,…

Rienzi, wreszcie sukces na miarę talentu

Na szczęście pierwsze nieudane próby wprowadzenia skomponowanych oper na scenę nie zniechęciły młodego kompozytora, który nadal głęboko wierzył w swój talent i był przekonany, że skomponowane przez niego dzieła znajdą się w końcu w teatralnym repertuarze. Przeczucie go nie myliło!…

Teatro Regio w Turynie

6 lipca 2023 roku, koncertowym wykonaniem Nieszporów sycylijskich Verdiego rozpoczną się obchody jubileuszu 50-lecia Teatro Regio w Turynie, po jego odbudowie z pożaru w lutym 1936 roku i wojennych bombardowań w 1943. Prace nad odbudową teatru rozpoczęto we wrześniu 1967…

Faust z piętnem naszych czasów

W sobotę 17 czerwca, Teatr Wielki w Łodzi zaprezentował premierę Fausta Charlesa Gounoda. Jest to pierwsza premiera nowego tandemu dyrekcyjnego, Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego – Dyrektor naczelny i Rafała Janiaka – Dyrektor artystyczny. Jeżeli ta premiera jest w jakiś sposób zapowiedzią tego…

Holender tułacz w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie 15 i 17 lipca będzie miejscem, gdzie wystawiony zostanie Holender tułacz, jedna z trzech oper romantycznych Ryszarda Wagnera. Pomysłodawcą całej koncepcji inscenizacyjnej jest Tomasz Konieczny, który zaprosił do współpracy dwoje młodych reżyserów, Barbarę Wiśniewską i Łukasza…

Przesądy, talizmany i maskotki.

Kiedy w piątek trzynastego stanie się coś złego, często winę zrzucamy na ten pechowy termin. Staramy się też zmieniać drogę, kiedy przez ulicę przebiegnie czarny kot, natomiast na widok kominiarza łapiemy się za guziki. Aktorzy boją się też rozsypać puder…

Teatro Regio w Parmie

Leżąca nieco na uboczu północnych Włoch Parma nie była nigdy wielkim ośrodkiem muzycznym. Jednak parmeńczycy od dawna cieszyli się opinią namiętnych wielbicieli opery i jej wykonawców. Zawsze z dumą podkreślali, że w ich mieście urodził się w 25 marca 1867…

Mieczysław Mierzejewski, dyrygent rekordzista

O tym dyrygencie, obdarzonym wyjątkową pamięcią (większość koncertów prowadził z pamięci) i kulturą muzyczną, można powiedzieć jedno – większość swojego zawodowego życia spędził w objęciach teatru muzycznego, opera i balet były jego wielką pasją. W samym tylko Teatrze Wielkim w…

Adelina Czapska – Korytko, warszawska primadonna

Kolejna polska śpiewaczka, której historię i życiowe dokonania pokrył kurz, a przecież w swoim czasie należała do grona znanych i cenionych solistek Opery Warszawskiej, na scenie której występowała w latach 1920 – 1930. Jej mocny, pięknie brzmiący lekki koloraturowy sopran…

Requiem Verdiego, opera dla Pana Boga

„Jestem bardzo zmartwiony śmiercią naszego Wielkiego! Jednak nie przyjadę do Mediolanu, gdyż nie miałbym serca uczestniczyć w pogrzebie. Przyjadę wkrótce odwiedzić grób samotnie i być może (po zastanowieniu się i obliczeniu moich sił) zrobię coś dla uczczenia Jego pamięci. Proszę…