Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: kwiecień 2024

Zygmunt Zając, tenor do mocnych partii

Ten ceniony śpiewak jest kolejnym przykładem udanego mariażu medycyny z operowym śpiewem. Przez wszystkie lata zawodowej aktywności łączył pracę lekarza specjalisty laryngologa, z pracą solisty Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie stworzył wiele pamiętnych kreacji. Jego największe osiągnięcia były związane z…

Orfeusz w piekle w Szczecinie

Paryska prapremiera Orfeusza w piekle Jakuba Offenbacha, która odbyła się 21 października 1858 roku, w Théâtre des Bouffes-Parisiens, wywołała spore poruszenie, można wręcz powiedzieć, że rozpętała wojnę prasową miedzy zwolennikami nowego dzieła i jego przeciwnikami. To ona sprawiła, że publiczność…

Pajace i Rycerskość wieśniacza na koniec sezonu

W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w ostatnią fazę wchodzą przygotowania do  premiery Pajaców Ruggera Leoncavalla i Rycerskości wieśniaczej Pietra Mascagniego którą zapowiedziano na 10 maja. Te dwa dzieła operowe, będące idealnym przykładem operowego weryzmu, zostały napisane na ten…

Kolejny Festiwal Mozartowski w WOK

Na 13 maja Warszawska Opera Kameralna zapowiedziała początek 33 Festiwalu Mozartowskiego, który potrwa do 30 czerwca. Pogram festiwalu – jak zwykle – został zestawiony z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieł oratoryjnych, kameralnych i symfonicznych. Festiwalowe wydarzenia odbędą się w…

Chorzowskie koty, kotki i kocięta

Teatr Rozrywki w Chorzowie opanowały wszelkiej maści i rasy koty, kotki i kocięta. To one właśnie są bohaterami słynnego musicalu Koty Andrew Lloyd Webbera będącego od kwietnia 2022 roku w repertuarze tego teatru. Koty to bodaj jedyny musical na świecie,…

Messal Lucyna, wielka diva warszawskiej operetki

Należała do wąskiego grona podziwianych gwiazd polskiej operetki w okresie największego jej rozkwitu. Kochana i rozpieszczana przez publiczność, dyrektorów warszawskich teatrów operetkowych przyprawiała o siwe włosy swoimi kaprysami. Mówiono i pisano o niej, ze jest prawdziwym olśnieniem. Była o jedenaście…

Kozak Czesław, pracowity baryton

Jego artystyczny bilans zamyka się liczbą 2265 występów na scenie operowej i 763 występami na estradzie koncertowej. Już tylko podane liczby jakie uzyskał w trakcie niewiele ponad trzydziestoletniej kariery uzasadniają tytuł jaki artyście przypisałem. Można powiedzieć, że w szczytowym okresie…

XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe

Od 26 kwietnia do 22 maja odbędą się w Teatrze Wielkim w Łodzi 27 Spotkania Baletowe. Mimo, że impreza będzie trwała niemal miesiąc jej program obejmuje pokazy  zaledwie czterech europejskich zespołów baletowych (trzy zagraniczne i jeden gospodarzy). W sumie cały…

Wagnerowscy bohaterowie – 7

Tannhäuser, między sacrum a profanum! W Tannhäuserze wkracza Wagner po raz pierwszy, i pozostaje już do końca swojej twórczości, w bogaty świat germańskich podań, romantycznych legend i prastarych sag. Treść tej opery stanowi połączenie kilku znanych Wagnerowi legend i poematów…

Moda na reżyserki

Od kilkunastu lat możemy obserwować fakt opanowania zawodu reżysera przez panie. Kiedyś był to zawód niemal w całości opanowany przez mężczyzn. Najczęściej byli to wiekowi aktorzy lub śpiewacy, czasami dyrygenci, którzy często przenosili do reżyserowanych przez siebie inscenizacji rozwiązania znane…