Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Delfina Ambroziak in memoriam

Na niedzielę 7 kwietnia Teatr Wielki w Łodzi zapowiedział koncert poświęcony zmarłej 9 stycznia 2024 roku Delfinie Ambroziak, primadonnie tego Teatru. „To będzie swoisty hołd złożony Maestrze przez artystów którzy mieli okazję i przyjemność stawać z Artystką na scenie, uczyć się od Niej i brać przykład właściwego podejścia do sceny i Publiczności.” – napisano w zapowiedzi koncertu.

Scena najpierw Opery Łódzkiej, później również Teatru Wielkiego w Łodzi, były przez całą karierę artystycznym domem Artystki Tutaj debiutowała w 1962 roku partią tytułowej Lakme w operze Delibesa, tutaj stworzyła wiele pamiętnych kreacji. Wspólnie z całym zespołem przeżyła uroczystą chwilę przeniesienia do nowego gmachu, gdzie Opera Łódzka stała się Teatrem Wielkim. W przygotowanej z tej  okazji premierze Strasznego dworu śpiewała partię Hanny. Publiczność kochała ją za stylową Hrabinę w Weselu Figara, dziewczęcą Gildę w Rigoletcie, i Małgorzatę w Fauście oraz zalotną Rozynę w Cyruliku sewilskim iFiordiligi w Cosi fan tutte. Podziwiano Artystkę jako  tragiczną Violettę w Traviacie iNeddę w Pajacach Leoncavallo, kruchą Mimi w Cyganerii oraz wdzięczną Micaëlę w Carmen. Do historii tego teatru przeszła jako wspaniała Hanna Glawari w Wesołej wdówce i Saffi w Baronie cygańskim. To wszystko to zaledwie niewielki procent Jej kreacji.   

13 kwietna 1996 roku obchodziła jubileusz 35 – lecia występów na łódzkiej scenie operowej. Zaśpiewała z tej okazji partię Caton w premierze Casanowy Ludomira Różyckiego. Co Józef Kański skwitował recenzją: „.. Niezwykle piękny głos artystki, jej ogromna wrażliwość, a do tego jeszcze wspaniała uroda i ekspresja sceniczna złożyły się na wyjątkową kreację.”  

Od roku 1988 Delfina Ambroziak zajmowała się również pracą pedagogiczną prowadząc klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Łodzi. W grudniu 1992 roku otrzymała tytuł profesora. Do grona jej uczniów należą między innymi Anna Cymermann, Janette Bożałek, Małgorzata Kulińska, Joanna Moskowicz, Przemysław Rezner. W programie znajdą się arie z pamiętnych kreacji Delfiny Ambroziak.  

W koncercie 7 kwietnia zapowiedzieli swój udział: Monika Cichocka, Anna Cymerman, Joanna Moskowicz, Joanna Woś, Dorota Wójcik i Sylwester Kostecki. Dyrygować będą Tadeusz Kozłowski i Rafał Janiak. Koncert poprowadzi z właściwą sobie swadą Sławomir Pietras, z którą był zaprzyjaźniony.

Adam Czopek