Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Recenzje płytowe

Nowości Acte Préalable

Katalog tej uznanej na polskim rynku firmy fonograficznej wzbogacił się ostatnio o kolejne cenne nagrania muzyki polskiej, w prezentowaniu której jest liderem. Firma zasłynęła z odnalezienia wielu zagubionych czy zapomnianych skarbów polskich twórców. Dzięki Acte Préalable wielu polskich kompozytorów wróciło na koncertowe estrady wzbogacając jednocześnie repertuar naszych artystów.

Kolejny album  z muzyką Zygmunta Stojowskiego (1870 – 1946) prezentuje jego utwory fortepianowe: Danses Humoresques op. 12, Trois Morceaux op. 15, Miniatury z op. 19 oraz Polnische Idyllen op. 24. Ich wykonawcą jest Karol Garwoliński, który z techniczną biegłością i dużym wyczuciem klimatu prezentuje każdy z wymienionych utworów.

Bohaterem kolejnego albumu jest Józef Krogulski (1813 – 1842) i jego muzyka sakralna. Dwie (z dziesięciu)  Msze: VII F-dur oraz IX F -dur, stanowią dowód świetnego wyczucia charakteru tego typu muzyki. Zespół wykonawczy tworzą: Natalia Groda i Marzena Ostryńska (soprany), Dorota Grzegorzewska i Beata Koska (mezzosoprany), Maciej Naczk i Robert Kaczorowski (barytony) oraz Natalia Zalewska organy. Ich zasługą jest dobre wyczucie stylistyki, i klimatu skupienia obu mszy oraz świetne prowadzenie głosów w każdej z części.

Prezentowany album jest już trzecim z muzyką Ludomira Różyckiego. Tym razem mamy do dyspozycji dzieła fortepianowe. Ich wykonawcą jest bułgarska pianistka Valentina Seferinova, której gra urzeka muzykalnością i techniczną swobodą i pięknym nasyconym dźwiękiem. Dowodząc zarazem dużej wrażliwości na subtelne operowanie barwą dźwięku. Słuchamy fortepianowych opracowań między innymi: walca z opery Eros i Psyche, arii To dawny mój znajomy, zwanej Walcem Caton z opery Casanova, z tej samej opery jest Menuet. Ponadto Walc i Krakowiak z baletu Pan Twardowski, Romanza opus 55 nr 1.

 Bohaterem czwartego z prezentowanych albumów jest  Florian Dąbrowski (1913 – 2002), kompozytor związany z bydgoskim i poznańskim środowiskiem muzycznym. Współorganizator Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej i Filharmonii Pomorskiej w  Bydgoszczy. Był również wykładowcą i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie.

Album z utworami Floriana Dąbrowskiego prezentuje dwa cykle wokalne na sopran i fortepian do tekstów Marii Pawlikowskiej-JasnorzewskiejOczekiwanie oraz Dedykacje. Uzupełnieniem płyty jest pieśń Widzę ją cyklu 6 pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Konopnickiej. Cykl Oczekiwanie prezentuje trzydzieści trzy wiersze z tomiku Pocałunki, z kolei cykl Dedykacje to sześć pieśni opartych na tomiku Róże dla Safony. Ich wykonawcami są Beata Dunin- Wąsowicz – sopran i Michał Landowski – fortepian. Oboje świetnie uchwycili klimat i charakter tych niewielkich miniatur poetycko – muzycznych, co jest podstawą ich interpretacji, w której można odnaleźć zmysłowość, chwilę zadumy i liryzmu, oraz subtelnie zaznaczonego ciepła.

Wszystkie prezentowane nagrania to światowe premiery fonograficzne.

Adam Czopek