Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Miesiąc: grudzień 2024

Operowy remanent 2024   

Koniec roku z zasady skłania do rozważań jaki był  ten miniony rok, i to w każdej dziedzinie. Spróbujmy w ten sposób podsumować mijający rok w polskich teatrach muzycznych, czyli kto co, jak i kiedy no i oczywiście z jakim skutkiem….

Koncerty Noworoczne w Wiedniu

Joseph Goebbels, niemiecki minister propagandy i oświecenia publicznego, po anszlusie Austrii wymyślił sobie, że uczyni z Wiednia nazistowskie miasto kultury i muzyki. Jednym z jego pomysłów w tym względzie były specjalne koncert słynnych  Wiedeńskich Filharmoników, zespołu który powstał w 1842…

Statni Opera w Pradze, czeska scena z niemieckim rodowodem

Dzisiaj Praska Opera Państwowa jest jedną z czterech scen Teatru Narodowego w Pradze. Jej historia rozpoczęła się 5 stycznia 1888 roku, jako Neuses Deutsches Theatrer. Pierwszą operą jaka w nowym gmachu wybrzmiała byli Śpiewacy norymberscy Ryszarda Wagnera. Statni Opera w…

Aleksandra Kurzak w Metropolitan

Na początku października Aleksandra Kurzak świętowała swoje dwudziestolecie na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie debiutowała 10 listopada 2004 roku, partią Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, mając za partnera Ramóna Wargas w roli tytułowej. Fakt debiutu i dwudziestoletniej kariery…

Dziwna Cyganeria w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi po raz piąty w swojej historii sięgnął po Cyganerię Giacomo Pucciniego. Jej najnowsza premiera wywołuje, delikatnie rzecz ujmując, mieszane uczucia, szczególnie jeżeli chodzi o reżyserię Marcina Łakomickiego, która w wielu miejscach nie przystaje do autorskich didaskaliów….

Gianni Schicchi i Siostra Angelika w Bytomiu

Obchody stulecia śmierci Giacomo Pucciniego, genialnego włoskiego kompozytora sprawiły, że większość naszych teatrów operowych sięga po Jego dzieła. Łódź i Gdańsk wystawiły z tej okazji nowe inscenizacje Cyganerii. W Teatrze Wielkim w Łodzi od 15 listopada do 21 grudnia trwa…

Podkasana muza, czyli barwne dzieje operetki

Dawnej słowo „operetka” oznaczało po prostu małą operę, jednoaktówkę, operowy drobiazg o lekkim charakterze. Dopiero sukces Orfeusza w piekle Jakuba Offenbacha w Paryżu w 1858 roku ustanowił ten gatunek sztuki – operetkę w naszym dzisiejszym znaczeniu. Ogromne powodzenie jakie jej…