Pamięci prof. Heleny Łazarskiej

28 października, w wieku 88 lat, zmarła prof. Helena Łazarska, znakomita śpiewaczka, ceniony nauczyciel śpiewu, wspaniała, pełna ciepła i uroku dama. Oddana przyjaciółka młodych śpiewaków. Inicjatorka Dni Wokalnych im. Ady Sari przekształconych w Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, którego w latach 1985 – 2014 była dyrektorem artystycznym. Po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora artystycznego otrzymała tytuł Honorowej Przewodniczącej Jury.

Helena Łazarska 2007, fot. Adam Czopek

Była uczennicą Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej w PSWM w Krakowie Debiutowała 29 października 1964 roku, pod bacznym okiem dyrektora Napoleona Siessa, jako solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, w spektaklu Cyrano de Bergerac Romualda Twardowskiego, wystawionym w Gliwicach. Następnie odnosiła sukcesy w operach Mozarta jako Pamina, Zerlina Elwira, Zuzanna, Hrabina czy Ilia, a także w partiach Micaëli  w Carmen G. Bizeta, Liù w Turandot Pucciniego, Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Małgorzaty w  Fauście Gounoda, Neddy w Pajacach Leoncavalla oraz Desdemony w Otellu Verdiego. Solistką Opery w Bytomiu była do 1972 roku. Jednocześnie koncertowała w prestiżowych się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, wykonując wysoko oceniane  recitale pieśni. Brała również udział w festiwalach muzycznych w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni.

Na początku lat siedemdziesiątych rozpoczęła działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych: Katowic, Gdańska i Krakowa. Pedagogika wokalna szybko okazała się jej życiową pasją, której przez lata będzie się poświęcała bez reszty. W 1987 roku została zaangażowana (po wygraniu konkursu) do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Pracę pedagogiczną w salzburskim Mozarteum rozpoczęła – jak wspomina – od komisji egzaminacyjnej, w której musiała przesłuchać 90 osób.  Od 1991 roku prowadziła również klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Helena Łazarska jako Liu w Turandot, Opera Śląska w Bytomiu 1967, fot. Br, Stapliński

Wielokrotnie zasiadała w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu. Prowadziła międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami wielu nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Do grona jej wychowanków należą m.in. Elżbieta Szmytka, sopran, Andrzej Lampert, tenor, Tadeusz Piszek, bas-baryton oraz Aleksandra Olczyk, sopran.