Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

André Rieu schow

Każdego roku latem André Rieu daje na Rynku w swoim rodzinnym Maastricht serię plenerowych koncertów, na które zjeżdżają z całego niemal świata jego wielbiciele, by dać się uwieźć muzyce prezentowanej na żywo przez jego wspaniałą orkiestrę. Rieu wyznający zasadę, że: „miłości jest muzyką naszych serc” jest nie tylko ich organizatorem, skrzypkiem solistą, ale również prowadzącym, a w tej ostatniej profesji jest prawdziwym mistrzem. Wydaje się być urodzonym showmenem, potrafi sugestywnie wyczarować tą cudownie niepowtarzalną atmosferę wspólnie przeżywanych emocji, która na długo pozostaje w sercach tych, którzy ją przeżyli. Publiczność na jego koncertach nie tylko słucha i podziwia kunszt muzyków, ale również znakomicie się bawi – tańce mile widziane. Kamery z lubością pokazują stany emocjonalne wzruszonych widzów i słuchaczy prezentujących wzruszenie któremu często towarzyszą łezki.

Przyznaję, do wielu lat jestem fanem holenderskiego skrzypka André Rieu, artysty  obdarzonego wyjątkową charyzmą, który wzorem Johanna Straussa, prowadzi od 1987 roku, własną orkiestrę, grając przy tym na skrzypach. Prowadzone przez niego koncerty cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, można też je kupić w nagraniach DVD i CD. Obejrzałem większość z retransmisji jego koncertów, część mam w nagraniach CD i DVD. Ostatni koncert Miłość mieszka pośród nas sprawiał wyjątkową satysfakcję i to nie tylko muzyczną, bo przyznać należy, że mają one wyjątkowy klimat, staranną reżyserię i bogatą oprawę scenograficzną. Myślę, że każdy kto ogląda kinowe retransmisje skrycie marzy o tym by kiedyś obejrzeć taki koncert na żywo w Maastricht. Niestety…!   

Oczywiście każdy koncert ma precyzyjnie opracowany różnorodny repertuar, i chociaż przeważającą jego część stanowią fragmenty dzieł muzyki klasycznej z utworami rodziny wiedeńskich Straussów na czele, to nie brakuje w nim, muzyki filmowej, folkloru różnych stron świata, fragmentów popularnych musicali i operetek oraz muzyki rozrywkowej, wszystko to w nowym opracowaniu przystającym do tego typu koncertu. Specjalną atrakcją wieczoru  bywają goście specjalni, ostatnio orkiestra kilkudziesięciu dudziarzy i werblistów oraz młoda piętnastoletnia francuska śpiewaczka Emma Kok obdarzona wyjątkowo pięknym głosem i śpiewaczym talentem, zaśpiewana przez nią piosenka Voila, to było coś na co czasami czeka się latami! 

©Chris Stessens

 Już zapowiedziano nowy koncert André Rieu: Śnieżne Boże Narodzenie, który będzie pokazywany w kinach już od pierwszych dni grudnia. W maju przyszłego roku artysta i jego orkiestra mają zaplanowane tournée w Polsce – Gdańsk, Łódź, Gliwice, Kraków.

Adam Czopek