Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Festiwalomania 2024, czyli gdzie można obejrzeć latem operę

Choć do rozpoczęcia sezonu letnich festiwali operowych mamy jeszcze kilka miesięcy, to większość prestiżowych festiwali już podała do publicznej wiadomości swoje plany repertuarowe na ten rok. Maj jest z zasady miesiącem, którym ruszają pierwsze festiwale muzyczne albo operowe. Jak świat długi i szeroki zaczynają się pojawiać kolejne edycje festiwali, którym patronują  najbardziej znani artyści. Do Tore del Lago jedzie się dla Pucciniego, do Pesaro dla Rossiniego, a do Bayreuth dla Wagnera. Verona nie tylko balkon legendarnych kochanków Romea i Juli, ale też dla wielki rzymski amfiteatr gdzie przez niemal całe lato rozbrzmiewają najbardziej popularne opery, dla największej na świecie widowni. W austriackim Bregenz scena zbudowana jest na wodzie więc ogląda się przedstawienia oddychając bryzą wiejącą wieczorem z jeziora Bodeńskiego. Dawno temu do Salzburga jeździło się dla Mozarta, dzisiaj Salzburg oferuje bodaj najbogatszy program złożony z dzieł większości kompozytorów klasycznych i współczesnych.

Zamek św, Olafa w Savonnlinie

Tegoroczny przegląd festiwalowych wydarzeń rozpoczniemy od Savonlinny w Finlandii, gdzie festiwal odbywa się w XV-wiecznym zamku św. Olafa na dziedzińcu którego  zbudowano scenę i widownię na ponad 2 tys. miejsc.  Pierwszy festiwal odbył się tu w 1912 roku, ale systematycznie organizowany jest od ponad 50 lat. Początkowo miał promować dzieła fińskich kompozytorów, z czasem repertuar zdominował światowy kanon operowy w inscenizacji wybitnych twórców i z udziałem znakomitych śpiewaków. W tym roku od 5 lipca do 4 sierpnia będzie można obejrzeć przedstawienia Lohengina Ryszarda Wagnera, Nabucco Giuseppe Verdiego, Don Giovanniego W.A. Mozarta oraz Sprzedaną narzeczoną Smetany, Katię Kabanową Janáčka.

Bregenz Festspiele ma w tym roku 78 edycję. Rozpocznie się 17 lipca premierą Wolnego strzelca Carla Marii Webera, przygotowaną na scenie na wodzie (Seebühne). Tym samym dziełem 18 sierpnia festiwal się zakończy. Ponadto w programie: Weksel małżeński Rossiniego i Gianni Schicchi Pucciniego (w ramach jednego wieczoru) oraz  Tancred  Rossiniego.

Bregenz, scena na jeziorze, Cyganeria z 2002 roku

Do grona tych najbardziej prestiżowych i elitarnych festiwali zaliczany jest Bayreuther Festspiele powołany do życia przez Ryszarda Wagnera w 1876 roku. Tegoroczną edycję rozpocznie Festiwal Wagnerowski 25 lipca premierą nowej inscenizacji  Tristana i Izoldy, dyryguje Semyon Bychkov. Ponadto w programie pełny cykl Pierścienia Nibelunga z Tomaszem Koniecznym w partii Wotana, dyryguje Simone Young oraz Holender tułacz, Parsifal i Tannhäuser. Ostatnie festiwalowe przedstawienie zapowiedziano na 27 sierpnia. Wśród wykonawców odnajdujemy nazwiska między innymi: Georga Zeppenfelda, Camilli Nylund (Izolda), Klaus Florian Vogt (Tannhäuser, Siegfried), Catherine Foster (Brunhilda) Michael Volle (Holender). Coraz częściej pojawiają też kobiety dyrygentki, obok wspomnianej już Simone Young  w orkiestronie pojawią się też w tym roku Nathalie Stutzmann (Tannhäuser) oraz Oksana Lyniv (Holender tułacz).

Salzburger Festspiele, jak zwykle proponuje swoim gościom pełen wachlarz muzycznych przeżyć. Wielka symfonika w znakomitym wykonaniu, kameralistyka w najlepszym wydaniu. opery w nie szablonowym ujęciu, wszystko to wykonaniu plejady największych gwiazd. Tradycyjnie rozpocznie go przedstawienie sztuki Jedermann Hugo von Hofmannsthala na placu przed salzburską katedrą – 19 lipca. Od następnego dnia widownie: Großes Festspielhaus, Mozarteum, Felsenreitschule, Domu Mozarta, Perner-Insel, Salzburger Landestheater, Kollegienkirche,  wypełnią się każdego wieczora do ostatniego miejsca, by móc podziwiać nie tylko wielkie dzieła, ale również wielkich artystów. Tegoroczny festiwal ma w swoim programie 7 oper; Capriccio Ryszarda Straussa, Don Giovanni oraz Łaskawość Tytusa Wolfganga  Amadeusza Mozarta, Idiotę Mieczysława Weinberga w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Gracza Sergiusza Prokofiewa, Opowieści Hoffmanna Offenbacha oraz koncertowe wykonanie Hamleta Ambroise Thomasa. Za pulpitem dyrygenckim staną między innymi: Christian Thielemann, Marc Minkowski, Bertrand de Billy. Wśród wykonawców można odnaleźć nazwiska Cecylii Bartoli Ildebrando D’Arcangelego, Violetty Urmana, Davide Luciano. W gronie wielkich orkiestr symfonicznych pojawią się między innymi Wiedeńscy Filharmonicy pod batutą Andrisa Nelsona, Ricardo Mutiego, Yannicka Nézet-Séguina.

Festspielhaus w Bayreuth fot. Adam Czopek

Równie bogaty program ma tegoroczny Letni Festiwal Operowy w Monachium (Müncher Opernfestspiele), którego wydarzenia (przedstawienia operowe, operetkowe i baletowe oraz koncerty symfoniczne i kameralne) będą się rozgrywały od 28 czerwca do 31 lipca. Na czoło wydarzeń wybijają się premiery dwóch oper współczesnych okresu muzycznego impresjonizmu, La grande macabre G. Ligetiego oraz Peleas i Melizanda C. Debussy’ego. Ponadto w programie m.in. Trubadur Verdiego, Tosca i Dziewczyna z Zachodu Pucciniego, Elektra Straussa, Dama pik Czajkowskiego, Pasażerka Weinberga, Parsifal i Tannhäuser Wagnera oraz Zemsta nietoperza J. Straussa.

Na liście tych najbardziej elitarnych festiwali jest też Glyndebourne Opera Festiwal otwarty, przedstawieniem Wesela Figara Mozarta 28 maja 1934 roku. Z pierwotnych założeń programowych przeznaczony miał być dla oper Mozarta. Jednak dość szybko zaczęły się w jego programie pojawiać opery Verdiego, Pucciniego, Czajkowskiego i Donizettiego, a nawet Wagnera. Tegoroczny festiwal rozpocznie się tradycyjnie w maju i trwać będzie do 28 sierpnia. W programie: Carmen Georga Bizeta w Łukaszem Golińskim w partii Escamillo, Czarodziejski flet W.A. Mozarta z Aleksandrą Olczyk jako Królową Nocy oraz Wesoła wdówka Lehara, Juliusz Cezar Haendla. Twórczość Ryszarda Wagnera reprezentuje w tym roku Tristan i Izolda

Wielbiciele Pucciniego mogą się wybrać na 70-ty festiwal do Tore del Lago, gdzie w tym roku, od 14 lipca wystawiane będą; Tosca, Madame, Butterfly, Manon Lescaut, Turandot i Cyganeria. Ponadto w ramach jednego wieczoru Willidy i Edgar oraz Koncert baletowy Roberto Bolle i przyjaciele i koncert cenionego włoskiego tria Il Volo.

Z kolei wierni fani muzyki Rossiniego mają szansę obejrzeć w tym roku w Pesaro opery Cyrulik sewilski, Bianka e Falliero, Ermione, Podróż do Reims oraz kilka koncertów.  Wśród wykonawców można odnaleźć nazwiska wielu znanych śpiewaków uznawanych za  specjalistów z zakresie wykonawstwa dzieł Rossiniego: Juan Diego Floréz, Jessica Pratt, Maria Kataeva, Maria Barakova, Ervin Schrott. Jest też w tym gronie nasz Andrzej Filończyk (Figaro w Cyruliku).

Dużym uznaniem wśród melomanów cieszy się Festiwal Arena Sferisterio w Maceracie, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia,  można tam obejrzeć od 19 lipca do 11 sierpnia, dwa dzieła Pucciniego; Cyganeria i Turandot oraz Normę Belliniego.

Pozostał nam do omówienia jeszcze festiwal Arena di Verona, gdzie w tym roku, od 8 czerwca do 7 września, można obejrzeć: Turandot, Toscę i Cyganerię Pucciniego, Cyrulika sewilskiego Rossiniego, Aidę Verdiego oraz Carmen Bizeta i balet Grek Zorba ora Hiszpańska noc z Placido Domingo i IX Symfonia L. van Beethovena.

Arena di Verona, fot. Adam Czopek

Dla pełnego europejskich festiwali operowych watro choćby w kilku zdaniach wspomnieć o letnim Festiwalu Chorégies d’Orange, którego miejscem jest Antyczny Teatr, jeden z najpiękniejszych francuskich zabytków starożytnych. W tym roku  od 14 czerwca do 22 lipca, z oper można będzie zobaczyć tam Toscę w koncertowej wersji,  z Aleksandrą Kurzak i Roberto Alagną oraz Brynem Terfelem,  

Nic tylko wybierać!

Adam Czopek