Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Kopernik na musicalowej scenie

Opera Krakowska jest inicjatorem i zespołem realizującym powstanie najnowszego polskiego musicalu Kopernik. Inspiracją dla jego powstania jest ogłoszenie przez Senat RP roku 2023, Rokiem Mikołaja Kopernika, w 550 rocznicę jego urodzin. Prapremierę nowego dzieła zapowiedziano na 20 i 21 maja na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Wybór miejsca prapremiery nie jest dziełem przypadku, bo właśnie w tym miejscu Kopernik prowadził swoje intensywne badania astronomiczne, a jako kanonik fromborskiej katedry, w której spoczął po śmierci. 

Plakat Katarzyny Zapart

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – tak w najkrótszy sposób od lat określa się dorobek naukowy tego Wielkiego Polaka, który będzie centralną postacią musicalu jemu poświęconego. Autorką libretta jest znana pisarka Ałbena Grabowska, teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś, znany i ceniony dyrygent, kompozytor i aranżer. Choreografię spektaklu opracują wspólnie Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografia będzie dziełem Grzegorza Policińskiego, który zaprojektuje też światła. Reżyserią prapremierowych spektakli zajął się Jakub Szydłowski. Kierownictwo muzyczne nad prapremierową produkcją objął kompozytor Tomasz Szymuś. Rolę tytułową powierzono Marcinowi Francowi, 

Libretto odwoła się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie zabraknie też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. – zapowiadają autorzy.

Dyrekcja Opery Krakowskiej zapowiada jesienną premierą (1 październik) sceniczną musicalu we własnym teatrze i wprowadzenie go do stałego repertuaru.

Adam Czopek