Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Aktualności

Miłosne igraszki, czyli Don Pasquale w Operze Śląskiej

Tym razem nie wersja sceniczna, lecz wykonanie koncertowe da melomanom okazję do spotkania z tym urokliwym dziełem Gaetano Donizettiego. Zostanie ono  zrealizowane przez zespoły Opery Śląskiej w Bytomiu, na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach 17 kwietnia, początek godzina 18.  

To ostatnia z oper Donizettiego, u którego rok po jej prapremierze zaczynają się pojawiać pierwsze objawy zaburzeń umysłowych. Sprawiły one, że umieszczono go -wbrew jego woli – w Ivry pod Paryżem, w zakładzie dla umysłowo chorych. Spędził w nim ponad dwa lata. Później – po interwencji rodziny-  przewieziono go do rodzinnego Bergamo, gdzie po kilku miesiącach – 8 kwietnia 1847 – zmarł. Zanim jednak do tego doszło musiał Donizetti przebrnąć przez niemało kłopotów związanych z pracą nad Don Pasquale którego libretto wywiedzione zostało z komedii Marcantonio Angelo Angelli’ego. Ta urocza komedia była już raz kanwą libretta opery Ser Marcantonio skomponowanej w 1808 roku przez Stefana Pavesiego dla paryskiego Théâtre Italien. Nie zyskała jednak wówczas większego powodzenia, więc szybko zdjęto ją z afisza. Po latach, ten sam teatr mogąc zaprosić do współpracy Gaetano Donizettiego, który od 1835 roku mieszkał i tworzył w Paryżu, zdecydował o powrocie do tego tematu. Donizetti został „zwabiony” do Théâtre Italien gwarancją nie tylko odpowiedniego honorarium, ale też zapewnieniem skompletowania znakomitej obsady. Oba warunki spełniono!

Zestawienie dat potwierdza błyskawiczną pracę nad tą operą, tak ze strony kompozytora jak i śpiewaków biorących udział w prapremierze – 3 stycznia 1843 roku.  Kwartet solistów tworzyli wówczas: Ligi Lablache – Don Pasquale, Giulietta Grisi – Norina, Antonio Tamburini – Malatesta i Giovanni Mario – Ernesto. Pod nazwiskiem tego ostatniego artysty ukrywał się Giovanni hrabia di Candida, przyszły mąż Giulietty Grisi. To dzięki urokliwej muzyce Donizettiego oraz wysiłkowi i klasie wspomnianego kwartetu śpiewaków Don Pasquale odniósł ogromny sukces w Paryżu. Bisowano dwa fragmenty, a kompozytor był wielokrotnie wywoływany po drugim i trzecim akcie. Po premierze zachwycona publiczność wyprzęgła konie z powozu Donizettiego, odwożąc kompozytora z pod teatru do mieszkania przy ulicy Marivaux. Takie wydarzenie zawsze i wszędzie było dowodem wyjątkowego uznania i szacunku wobec kompozytora. Paryski sukces szybko został potwierdzony trumfami na scenach całego świata. Jeszcze w tym samym roku wystawiono operę na scenach Brukseli, Wiednia, Londynu, Mediolanu. Po prapremierze  Francuska Akademie Nauk przyznała mu też wysoko cenioną godność członka-korespondenta.

W koncertowym wykonaniu zespołu Opery Śląskiej wystąpią: Dariusz Machej (Don Pasquale), Stanisław Kuflyuk (Doktor Malatesta), Andrzej Lampert (Ernesto), Ewelina Szybilska (Norina) i Adam Janik (Notariusz). Solistom towarzyszyć będą Chór i Orkiestra Opery Śląskiej. Nad całością wykonania czuwał będzie Tomasz Tokarczyk, który tym spektaklem debiutuje jako nowy kierownik muzyczny Opery Śląskiej.

Adam Czopek