Jamroz Krystyna, scena była jej powołaniem
Była z pewnością jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennej historii polskiej opery. Natura obdarowała ją silnym i pięknie brzmiącym sopranem dramatycznym o szlachetnej barwie, dodając do tego wybitną muzykalność, urodę i talent aktorski, co czyniło z niej artystkę o ogromnych…
Requiem Mozarta w nowym ujęciu
Warszawska Opera Kameralna wydała właśnie nagranie Requiem d-moll KV 626, w wersji ukończonej przez Franza Süßmayra. Jego bohaterami są: Dorota Szczepańska (sopran), Maya Gour (mezzosopran), Benjamin Hulett (tenor) oraz Rafał Siwek (bas). Solistom towarzyszy Zespół Wokalny WOK oraz Musicae Antiquae…
Tosca i Aida na Wawelu
Jednym z wydarzeń trwającego właśnie 26 Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej będzie zapowiedziane na piątek 27 czerwca przedstawienie Tosci Giacomo Pucciniego. Tym razem nie scena Opery Krakowskiej, lecz Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu będzie miejscem, gdzie rozbrzmiewać będzie piękna muzyka…
Marian Palewicz-Golejewski, wagnerzysta
Ten znakomity bas-baryton przeszedł do historii polskiej opery przede wszystkim jako znakomity wykonawca wagnerowskich partii na scenie Opery Warszawskiej. Był pierwszym, i jak dotąd jedynym, warszawskim Hansem Sachsem w polskiej premierze Śpiewaków norymberskich (1925) oraz Klingsorem w Parsifalu (1927). Nie…
Duety, czyli sztuka wyrażania miłości
Jeśli opera jest w czymś bezkonkurencyjna, to na pewno w wyrażaniu uczuć. Najchętniej opiewanym uczuciem była – i jest nadal – miłość kobiety i mężczyzny.. Kompozytorzy wręcz prześcigali się w konstruowaniu wielkich duetów skupiających w sobie najsilniejsze emocje, w których…
Operowy Dzień Dziecka w Krakowie
Opera Krakowska na dwa dni rozłożyła imprezę dla dzieci. Operowy Dzień Dziecka odbędzie się w 31 maja i 1 czerwca. Zaplanowano na tę okazję specjalne spektakle dla młodej widowni: Muzyka i magia – 31 maja o godz. 11:00 i 17:00…
Jubileuszowa Halka w Bytomiu
Opera Śląska w Bytomiu zgodnie z niepisaną tradycją zamyka kolejne dziesięciolecie – już 80-te, premierą nowej inscenizacji Halki Stanisława Moniuszki, zapowiedziano ją na sobotę 14 czerwca. Ten dzień jest szczególnym w historii tego teatru – 14 czerwca 1945 roku miała…
Don Carlos we Wrocławiu, czyli partia szachów
Myśl przewodnia inscenizacji Michała Znanieckiego jest nawet interesująca. Reżyser prezentuje swoją wizję jako dramat polityczny rozgrywający się na wielkiej szachownicy. Od samego początku ma się wrażenie, że w tej inscenizacji jest wielu graczy, z których większość chce ugrać coś dla…
Turandot w Poznaniu
W poznańskim Teatrze Wielkim do końca dobiegają prace przygotowawcze do zapowiedzianej na 7 czerwca premiery Turandot Giacomo Pucciniego. Tym razem będzie to wersja z zakończeniem Luciana Berio, a nie Franco Alfano. Najnowszą poznańska inscenizację przygotują: Ran Arthur Braun – reżyseria,…
34 Festiwal Mozartowski
Don Giovanni, Czarodziejski flet i Wesele Figara W Warszawskiej Operze Kameralnej, w ramach Festiwalu Mozartowskiego, zbliżają się terminy przedstawień trzech najbardziej znanych i lubianych dzieł patrona festiwalu. Najpierw dwa przedstawiania Don Giovanniego w inscenizacji Michała Znanieckiego z 2021 roku, kilka…