Magazyn Operowy Adama Czopka

Opera, operetka, musical, balet

Recenzje płytowe

Flutissima

Dwie płyty CD pod takim samym tytułem Flutissima są dowodem artyzmu flecistki Sylwii Kubiak-Dobrowolskiej, laureatki wielu renomowanych konkursów fletowych. Najpierw w 2021 roku pojawił się album Flutissima Concertos, trzy latapóźniej (2024) wydany został drugi Flutissima & Piano. Nagrania zrealizowała i wydała firma DUX.

Pierwszy z wymienionych albumów prezentuje dwa swego czasu bardzo popularne dzieła: Koncert e-moll na flet i orkiestrę Franza Bendy i Koncert e-moll na flet i orkiestrę smyczkową Saverio Mercadante’go, z którego pochodzi słynne Rondo Russo (c. III). W koncercie Bendy na pierwszy plan wysuwa się świetne opracowanie dynamiki i emocji całego utworu. W koncercie Mercadante’go uwagę przykuwa przede wszystkim znakomite opracowanie i wykonanie popisowych kadencji. Granych z ogromną swobodą i precyzją Towarzysząca solistce Sinfonia Nova Orchestra pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego znakomicie podąża za jej intencjami interpretacyjnymi.  

Drugi album zawiera wirtuozowskie utwory na flet i fortepian, w większości będące dziełami w większości francuskich twórców: François Bourne, Louis Ganne, Jules Demersseman. ale również austriackiego kompozytora i flecisty Franza Dopplera. Tutaj szczególną uwagę przykuwa dobre porozumienie solistki z towarzyszącym jej pianistą – Maciej Pajorek, który jest współtwórcą linii interpretacyjnej większości prezentowanych utworów. I chociaż każdy z prezentowanych utworów ujmuje świetnym wyczuciem stylu i charakteru, to jednak Fantazja z opery Carmen Françoisa Bourne,szczególnie.

W obu nagraniach gra solistki ujmuje swobodą techniczną, elegancją wirtuozowskiego zacięcia, pięknym srebrzystym dźwiękiem oraz wyrazistością artykulacyjną. Do tego należy dodać, że jej ekspresja wyraża się bogatą paletą barw prezentowaną z wrażliwością i wyobraźnią.

Adam Czopek